PRÜGISUKELDUMISE SAAK

Nagu pealkirigi ütleb, siis käisin eilse öö hakul prügisukeldumas. Ma ei saa kahjuks öelda kus täpsemalt, aga olen silma peal hoidnud ühel tootmisettevõttel. Eile päeva aeg märkasin, et taaskord on ära visatud toorainet, mis on väärtuslik ja mida on mõistlik taaskasutada. Sain kahte materjali - õhukest tööstuslikku vilti ja nahka. Olin ääretult hämmingus, kui koukisin välja poole ruutmeetrisuuruse nahaläraka. Ei olnud sel viga mitte midagi. Ei mingit kriimu, plekke, õhemaid kohti, mis iganes. Päevasel ajal konteinerist mööda kõndides arvasin, et need suured lärakad, mis serva juures tollerdavad on ei miski muu kui kumm. Sest ei kuidas ometi saab see olla võimalik, et Eestis visatakse ühe ettevõtte poolt ära korralikku paksu nahka? Aga vot näed siis, tehakse nii. 

Olen tegelikult sellele samale ettevõttele kunagi kirjutanud, et mind väga huvitab, mida nad ära viskavad. Ehk saaks jääke suunata kunstitudengitele kasutamiseks. Aga seni ei ole oldud sellest huvitatud. Kurb.

Tegelikult on mul juba aastaid peas küpsenud väike plaan, et võiks kohalikul tasandil kaardistada erinevaid ettevõtteid nende prügi järgi. Niipalju, kui ma ise olen töötanud/käinud ekskursioonidel/külastanud kursusega/kuulnud sõbralt, siis Eesti tootmisettevõtete jäätmete seas on vägagi mõistlikke jääke, mida annaks uuesti kasutada. Tõsi, mõned ettevõtted teevad Eestis disaineritega koostööd, andes hea meelega oma jäägid ära, aga suur enamik seda siiski ei tee. 

Aga noh, nii lihtne on ju kõike sulle ebavajalikku lihtsalt põlema panna ja vajadusel toormaterjali jälle uuesti tellida. Mis mind aga kõige rohkem tuuri ajab on see, et antud näite puhul räägime me päris ehtsast nahast, mis kunagi kellegil seljas on olnud ning nüüd passib see prügikastis. Kas tõesti on elu nii lihtsaks muutunud, et me viskame nahatükke minema?


Ja lõpetuseks üks teine olukord, mis mulle ikka ja jälle närvidele käib. Üks inimene Karlovas leiab, et tema on püsti pannud oma isikliku uuskasutuskeskuse. See on käimas olnud sama kaua kui ma siiakanti kolisin. Iseenesest tore tõukejõud ja kiidan omaalgatuse eest, ent kammoon - Päris ehtsas Uuskasutuskeskuses on neil asjadel palju suurem uus omanik saada kui konteinerikaane vahelt. Pealegi, on Uuskasutuskeskus sellest konkreetsest konteinerist vähem kui kilomeetri kaugusel.

Oota. Veel ma ei saa lõpetada oma hommikust vingumist. Kui ma juba Uuskasutuskeskust mainisin, siis pean ka ütlema seda kõva häälega välja, et mulle ei meeldi see, et Uuskasutuskeskus ei taaskasuta enam kilekotte, millega inimesed oma kaupa poodi tõid. Kui ennem pakiti ostetud kaup vanadesse kilekottidesse, siis nüüdsest leiavad need tee pakendikonteinerisse ning Uuskasutusel on käibel OMA KOTID. Jah, need on küll kenad paberkotid, aga kammoon. Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt oli eelmine süsteem palju parem. Praegu on mul selline tunne, et kui peaksin oma kraami Uuskasutuskeskusesse viima, siis peaksin oma tavaari neile kuhugile maha kallama, sest et oma kilekotti soovin ma küll tagasi kui nemad selle pakendikonteinerisse viskavad. 

Kommentaarid

 1. Oot, kas see pilt kivipeal olevatest jalanõudest ongi see omaalgatuslik "uuskasutuskeskus"?
  Hetkel on ju paberi ja papi konteinerisse pandud riiet? (Ehk siis veel tobedam olukord).
  Kas on äkki võimalik sinna samasse kivile panna silt ja uuskasutuskeskuse konteineri asukoht.

  Kilekotid.
  Minul on kodus probleem sellega, et mul pole prügikotte enam, kuna ei osta neid. Sealt uuskasutuskeskusest võtaks hea meelega terve hunniku kilekotte enda tarbeks kaasa tegelt, kui võimalik. Loodan, et see on võimalik.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, võiks neil olla siis sedalaadi süsteem, kuis inimeste poolt toodud kilekotid pannakse ühte kasti vmi ning igaüks võib võtta nagu heaks arvab. Ma tean ka paljusid, kes prügikotte ei osta ning kasutavad vanu kilekotte prügi kogumiseks. Seega kas sellel eeldusel ei peaks säärased tasuta äraantavad vanad kilekotid minema kui soojad saiad?

   Kustuta
 2. Kas ei ole reaalne, et need riided võtab sealt kaasa keegi kel neid hädasti tasuta tarvis? Mõni kodutu? Ja ta ei peaks maksma selle eest?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, saan sellest loogikast aru, aga siiski, kui tõenäoline see on? Ja kas mitte kodututele ei pakuta kirikutes, vallavalituse poolt jms kohtadest korralikke riideid? Mäletan, et ükskord kooliaeg korraldasime vähekindlustatud inimestele jõulupeo ja seal soovitas sotsiaaltöötaja kingipakke komplekteerides mitte lisada riideesemeid, sest et sedalaadi tugiprogramm on juba olemas.

   Kustuta
 3. Eeldusel, et kõneled nahaülejääkide puhul ettevõttest, millest ma arvan, et kõneled, siis võin mainida, et tegelikult on ettevõttel küll kooli nahaosakonnaga täiesti sidemed olemas ning sel ja ka tuleval semestril on tudengitel nendega koostöös kaks projekti käsil. Praegune hõlmab mingil määral ka tehasejääke. Meile nad väitsid muidu küll, et kui huvi nahajääkide soetamise vastu on, tulgu me vaid ja küsigu. Nende poestki on võimalik mõningaid jääke odava raha eest osta. Pikemas perspektiivis on raske ennustada millised on väljavaated edasise koostöö osas, aga asi seegi. Mis puudutab küsimust, et miks nii suuri nahajuppe tööstusest üle jääb, siis seal on küsimus kvaliteedis: mis meile võib tunduda täiesti korralik nahk, ei läbinud paraku nende kvaliteedikontrolli, kuna nõudmised nende toodetele on väga kõrged. Muidu ma jagan Su nördimust antud teema osas, see on masendav kui palju korralikku materjali ära visatakse kuna puuduvad võimalused sellega midagi mõistlikku peale hakata. Ma siiralt loodan, et probleemile leitakse lõpuks vähemalt mingisugune leevendus.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan vastuse eest. Hea meel, et neil on kooliga mõni projekt käsil.

   Küll aga, kas pole mitte huvitav, et nad pakuvad nahajääke osta mitte lihtsalt võtta?

   Kustuta
  2. Eks see on üsna kummaline, jah. Aga selles poes pakutavas valikus on vist rohkem värvivariatsioone kui üks. Lisaks on need ikkagi üsna sümboolse hinna eest müügis (kotitäis oli vist ca 2 eurot). Ma olen muidugi täiesti nõus, et nende jääkidega tegelemise poliitika on pisut kummaline, aga nii vist juhtub kui jääkide eest vastutavaid isikuid on rohkem kui üks ning küsima minemise korralgi varieerub vastus olenevalt sellest, kellega vestlema satud. Üks töötaja natuke viskas nalja selle üle, kuidas inimesed neil prügikastides sobramas käivad: tulgu vaid ja küsigu, antaks niisamagi! Paraku see suhtumine ei ole kõigil töötajail sama.

   Kustuta
 4. See kilekottide äraviskamine on nii vastuolus Uuskasutuskeskuse põhimõtetega, et mul ei ole sõnu. Ühelt poolt propageerivad taaskasutust, teiselt poolt viskavad täiesti kasutamiskõlblikud kotid pakendisse? Kus on loogika? Ma iga kell tahan saada kasutatud kotti (pole vahet, kas paber või kile) kui mingit UK kirjadega uut kotti. Huvitav, kui ma koha peal seda ütlen, kas siis ikka ei saa? Teen järgmisel korral proovi.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Paberkoti pead o s t m a ! Ma täna jäin selle peale mõtlema, et äkki nad rõhuvad sellele kasutame-kilekotte-vähem-ja-maksustame-need loogikale? Tegid sellise kardinaalse sammu, et aidata üleüldist kilekotimaaniat leevendada. Iseenesest jah, taaskasutuskeskus peaks olema see koht küll, kus säravvalgeid kotte iga ostu ümber ei mähita. Antud juhul aga nii ju ei ole - kotid on korstsus, vahel ehk isegi mõne auguga ja võibolla isegi 10 aastat vanad.

   Kustuta
 5. Sellest omaalgatuslikust uuskasutusest. Londonis mulle meeldis,kuidas inimesed panid maja ette prügikastide juurde kastides,kottides asju. Kodumasinaid,mööblit,riideid,raamatuid. Vahel oli kastidele kottidele ka peale kirjutatud,mis sees ja mõnikord kirjas,mis puudus asjal. Näiteks kodumasinal-mingi jupp puudu-vm-kuid töökorras. Oli ka lisatud-head kasutamist. Hästi tore. Ja neid asju vaadati,võeti. Hästi loomulik oli,milleks viia kuhugi,kui viiakse ära kodu juurest?Muidugi tuleb arvestada ilmastikuga ja sellega,et asjad mida ei võeta,vedelema ei jääks. See oli sellises tüüpilises Londoni tänavas,terve tänav külg külje kõrval asuvaid maju,ees väike hoov prügikastidega. Nii oli mugav. Suurte majade juures ma ei tea,kas jäeti asju. Nii,et olenevalt kohast võiks omaalgatuslik uuskasutus ka meil hästi töötada?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lahe.

   Tean töötavaid uuskasutuskeskusi küll. Üks nt oli mu ühes Tallinna kortermaja trepikojas. Alati kui keegi kolis ära, jäeti asju aknalaudadele. Vahel oli isegi toitu. Miski ei jäänud seisma ja ühe päevaga läks isegi üksik natuke kõver kahvel :D Või siis näiteks tean üht maakohta, kus on mahajäetud hoonete vahel illegaalne prügiladestuskoht, kust külaelanikud asju võtavad ja viivad. Lageda taeva all, vihmas ja lumes.

   Linnas prügikastikaanevahele pandud püksipaar või korralikult lappesse pandud rõivahunnik kilekotiga konteinerikülge riputatult näeb välja kole ja igaüks sealt asju võtta ei julge. Olen 100% kindel et nt mõni mu sõber seda eales ei tee, sest see on" viuh nii must ja alandav". Minul endal silm ka ei pilguks, aga mina olen ju lihtsalt natuke totakas lillelaps ning kõike kraami ma endale krabada ei jõua :D

   Kustuta
 6. Aitäh teemapüstituse eest!

  Uuskasutuskeskus võttis vastu otsuse mitte tasuta kilekotte ostuga kaasa anda ning taaskasutatud paberist paberkottidele üle minna peamiselt kolmel eri põhjusel:

  1) Kuna seadus liigub nagunii juba sinna suunas, et varsti tasuta kilekotte jagada ei tohi, siis on see meie poolt proaktiivne tegutsemine. Alates 2019. aastast keelatakse poodides suuremate kilekottide tasuta jagamine – see puudutab ka meid. Otsustasime lahendusega välja tulla varem, mitte viimasel hetkel.
  2) Väga suur osa inimesi kahjuks täna ikka veel ei sorteeri oma prügi. Kuigi varem Uuskasutuskeskustes kaasa antud kilekotid olid juba uuskasutatud, siis me ei tea mida teeb inimene nendega kodus edasi - kui ta selle sama targalt ära viskab, siis pole selle taaskasutamisel väga suurt mõju ja kott jõuab lihtsalt olmeprügisse. Meie vähemalt sorteerime kilekotid segapakendi konteinerisse.
  3) Praktiline põhjus – Kuna sõltusime ainult annetustega tulnud kilekottidest, oli väga tihti keskustes olukordi, kus polnud kliendile anda kilekotti ega üldse mingit kotti. Seetõttu nägime vajadust mingit laadi kottide järgi, mille olemasolus saame kindlad olla.

  Üldiselt on selle aja jooksul, kui meil see uus reegel on, trend väga positiivne – paberkotte ostetakse tunduvalt vähem kui vanasti võeti tasuta kilekotte. Seega on inimesed aina rohkem kilekotivabad ja kannavad kaasas oma ostukotti. Täiesti vabalt võib ka oma annetused panna annetusalasse ilma kotita või küsida teenindajatelt, et nad viiksid asjad taha ära ja tooksid koti tagasi :)

  Loodan, et tõi natukene selgust selle otsuse tagamaadele!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänud vastamast. Mind küll väga hakkas huvitama miks selline otsus on vastu võetud.

   (kuigi, pean tõdema, et ma ei ole sellega nõus)

   Kustuta
 7. Issver, kes on see loll (vabandust väga), et topib oma riided prügikonteineri vahele? seda tuleb vist tõesti loomingulisuseks nimeta da.

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused