MIDA MA OSTAN ÖKOPOEST?

Mida sa ökopoest ostad? Mida mina sealt ostan? 

Olen hakanud kirja panema erinevaid toiduaineid, mida ma või Lauris (kui jõuan tähele panna) ökopoest ostame. Mille jaoks ma seda nomenklatuuri kokku sean, ega ei teagi. Ehk tahan näidata sellega seda, et ökopoes ma igapäevane klient ei ole. Üks põhjus on see, et kogu toitu sealt osta on minu jaoks vägagi kallis, ei sea ma seda ka endale prioriteediks. Lisaks võib ka öelda, et tavakauplused on suuresti omapoolset kaupa mahe-, fairtrade- ja ökotoodetega täiendanud. Seetõttu leidub meie tavapärases ostukorvis lisaks allpoolloetletud toodetele ka muid mahe- ning ökotooteid, ainult et need ise ei ole pärit spetsiaalsest poekesest. 

Selles postituses aga olen kaardistanud kolme kuu jooksul tehtud ökopoe ostud. 

Nimekirja kokku pannes näen, et ega ma midagi väga konkreetselt sealt ei osta. Vahel on ostetud lihtsalt emotsiooni ajel, teinekord aga hoopiski konkreetsest vajadusest. Tengelpunga on kergendatud kummikommide, praadimisõli või kohvi hankimiseks. Stabiilset rütmi ega mustrit ei ole.

Vaid pakendivabalt ostetavat šampooni, nõudepesuvahendit jms mujalt ei saa. Kord poole või aasta jooksul saab tehtud siis see ost. 

Küll aga on viimasetel kuudel, kui Mahemarketist on saanud meie kodupood, toimunud väike muutus mõttemaailmas. Kohvi, šokolaadi ja eksootilist puuvilja tahan tarbida küll nii, et see oleks eetiline. Eranditeta, stabiilselt ja põhimõttekindlalt. Minumeelest see ei oleks nii suur ohverdus, kui nende kolme puhul võtta kasutusele moto "kui märki pole, siis ei osta".

Puljong ja veganjuust

Võsavillem tegi risottot.


Kassipasteet ja isadepäevašokolaad

Kiire läbipõige Mahemarkeist enne kui rongi peale torman. Rääbu tahab õhtusööki ja isale tarvis midagi magusat viia. Mõlema puhul võtan üpriski suvalise toote: kassitoidu osas on nagunii valik väike (kolm toodet) ja ega šokolaadigi puhul parem olukord pole.  

Kohv

Lauris ostis omale kohvi. Naljakal kombel peab seda külmkapis hoiustama. Huvitav on ka see, et ta taipas seda osta Mahemarketist. Samas hoonekompleksis on ka üks värske kohvi pood, kust saab oma pakendiga värskelt jahvatatud kohvi osta. 

Kummikommid

Enne kohtumist on aega täpselt 10 minutit, mida teen parajaks Biomarketis. Uurisin kummikommiletti ja seega sai tehtud üks impulssost.


Mango ja lõunapala

Hommikusöök jääb seekord söömata, sest külmkapp on tühjemapoolne. Küll aga on Mahemarket avatud juba poole üheksast, mistõttu sean sammud sinna, et miskit hamba alla saada. Ostetud saab üks mango ja Biomenu karrine tofuvräpp. Ökopodides on tihti kõige paremad mangod, seetõttu olin nõus maksma tükihinda 2.3€. Vräpp sai valitud mekkimise argumendil.  

Biomenu purgitooted ja mango

Biomenu tooted on sel päeval Mahemarketis -15%, mistõttu valime 4 erinevat purki head ja paremat - bräim, taimne majonees, kimchi. Võetud saab ka üks mango.

Kohv, näkkileib, õunamahl

Võsavillemi vahepalad.


Rapsiõli, kassipasteet, sojapiim

Ei viitsinud Konsumisse minna. Sojapiim oli isegi odavam kui tavapoes. Ostsin hirmkallist rapsiõli, umbes 7€ liiter. Klaaspudel oli vähemalt. Kodus pannkooke tehes karjusin Laurise appi vaatama, sest pannile kallatud külmpressitud ökoõli oli nii kollane, et lausa jube! Ilus värv.

Rääbu, nagu alati, ei olnud pasteedist vaimustuses.

Mango

Sest et mangod on head. 

Seitan, veganvahukoor

Jõuluks tegin marineeritud seitanit ja vedelat raffaellot. Seitan oli küll kallis, aga minumeelest nii head seitanit ma varem söönud ei ole. Praadides jäi teine ikka väga sitke ning krõbe. Ostaks teinegi päev, aga Rimis on seitan 3 korda odavam.

Päkapikkude salaasjad

Päkapikud olid sel jõulukuul eriti moodsad ning tõid igasuguseid maiustusi, mis tihtilugu olid justnimelt kas mahedalt kasvatatud või keskkonnasõbralikel printsiipidel valmistatud.


Nõudepesuvahend ja šampoon

Avaldan sulle ühe väikese saladuse. Vahetevahel ma šampooni ei osta ning selle asemel panen oma kaasavõetud pudelisse hoopiski käte- ja kehapesuvahendit. Miks? Sest see on odavam ja minumeelest töötab täpselt samamoodi nagu päris šampoon. 

Kommentaarid

 1. Uurin, kust saaks pakendivalt šampooni? Mahemarket müüb kätepesu(vedel)seepi ja puhastusaineid, kuid šampooni ma küll märganud pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Valete ökokaubad müüvad Tartus lahtiselt šampooni. Ma olen pesnud ka mingi aeg mitu kuud järjest kätepesuvedelseebiga - täitsa töötas.

   Kustuta
 2. Kust saab pakendivabalt kassiliiva? Kust saab pakendivabalt maitseaineid?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Maitseained saab turult (Tallinnas nt Keskturul ja Tartus Turuhallist). Pakendivabalt kassiliiva müügil näinud ei ole. Aga äkki teha kokkuleppe mõne kohaga, kust tekib saepuru?

   Kustuta

Postita kommentaar