PAKENDIVABALT SUPERMARKETIST

Pakendivabadus - kuum sõna, kuum teema. Postitasin natukene aega tagasi Pakendivabalt poodlemise facebooki gruppi ühe kaardi (link), mille järgi saab hõlpsalt vaadata millistest konkreetsetest kauplustest on võimalik osta pakendivabalt. See on üpriski vana kaart, millele ma olen üritanud viimastel nädalatel elu sisse puhuda. Keegi kommenteeris grupis, et ta ei suuda uskuda, et Grossist või Konsumist oleks võimalik midagi pakendivabalt saada. Ohhjahh... Mis ma selle peale oskan öelda? Muidugi saab. Pea igast poest saab miskit. Mõnest kohast saab ainult küpsiseid, teisest jällegist šampooni, vetsupaberit ja mureleid. Kauplused on erinevad, nende sortiment on erinev ja pakendivabalt müüdavad kaubad ei pea olema ilmtingimata ainult pakendivabades kauplustes või ökopoodides. 

Olen varasemalt kirjutanud ühe kriitilise arvamusloo teemal "Kas meil on vaja pakendivabu kaupluseid". Minu seisukoht pakendivabadusele seisneb selles, et see peab olema tavatarbijale kättesaadav ning mugav, mitte ainult niššikaupluste rida. Räägin pakendivabast poodlemisest ka põgusalt hiljutises Raadio 2 saates Agenda, mida saab järele kuulata siit 

Antipakendiliikumine saab toimida ainult siis, kui on sellele alternatiivsele tarbimisvõimalusele ka pakkujad olemas. Või siis vähemalt leidub teenäitajaid. Näiteks pea alati kui ma väljaspool Eestit reisimas käin, vaatan suure hoolega üle, mida ja kuidas kohalikud kauplused oma kaupa pakuvad. Kas sorteeritakse agaralt prügi? Kas on toimiv taarasüsteem? Milline on inimeste hoiak keskkonnasõbralikku eluviisi?

Vahetevahel siin väikeses Eestimaal näib mulle, et kui võõraste inimestega rääkida pakendivabadusest, siis mind nähakse kui mingit imelooma. Millest see noor tüdruk küll ometi kõneleb? Mis pakenditel siis nüüd järsku viga on? Jah, vahetevahel ujun ma vastuvoolu ja tekib tunne, nagu olengi peast veidi soojapoolsem. Aga kui ma jälle väljamaale satun, siis saan nipsu vasta nina. Pakendivaba poodlemine supermarketis on n o r m a a l s u s, ole sa Poola külapoes, Horvaatia supermarketis või Prantsusmaa väikelinna nurgataguses poes. Saad osta lahtiselt pastat, hommikuhelbeid, pelmeene, popkorni, sügavkülmutatud maasikaid ... Nimekiri on lõpmatu. Olen näinud ikka päris hullumeelset valikut ja seda kõike täiesti tavalises kaupluses. Vaata ise fotosid, kui ei usu.

Olen veendunud, et säärane suhtumine ning võimalus jõuab ka üsna pea Eesti kauplustesse. Kas veame kihla?Kommentaarid

 1. Esiteks peab olema igas Eestimaa otsas võimalik üldse poes käia! ning siis saaks mõelda üldse pakendivabadusele. (kuigi külapoodides on suur osa kaubast pakendivaba küll)

  VastaKustuta
 2. Appi kui ägedad need pildid on! Jah, miks ei ole siin Eestiski? Kuigi tõsi - oma puu- ja juurviljad ostan pakendivabalt ja panen oma riidest (või taaskasutatud ja hästi hoitud kile)kottidesse.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma avastasin need fotod oma fotopangast ja imestasin et miks ometi pole ma neid üles pannud. Kõige eredamalt on meeles Soomes üks supermarket kust sai sügavkülmaletist lahtiselt absoluutselt kõiki marju ja puuvilju - mustikad, tükeldatud ananassid, maasikad, vaarikad jms.

   Kustuta
 3. Oh jah... Ma elan Saksamaal ja meie linnas on pakendivaba poodki olemas. Sellest oli lausa kohalikus ajalehes artikkel. No tavalisi ökopoode on nagu seeni metsas siin, aga see pakendivaba, nii peen nii peen. Kallis ka muidugi, meie pere eelarve nt ette ei löö seal šoplemiseks. Kord kõndisin sealt mööda hommikul vara kauba toomise ajal. Suur veoauto oli poe ees ja juht tõstis välja kaste ja kotte ja pakke ja kaubaaluseid ja... Need olid kõik väga korralikult pakitud tooted. Mina, naiivik, arvasin, et omanikul on mingi diil väiketootjatega jne, et pakendivabadus algab tootja juures ja liigub tarbija koduni välja. Sakslastele väga meeldib selline asi, kel aga rahakott võimaldab, see ökotab, kuidas oskab. Aga, hehh, võta näpust... Nüüd mõtlen mööda käies, et ei tea, kuhu ta paneb kõik need pakendid. Ju tal maja taga ikka ekstra suur pakendikonteiner on nagu kõigil teistel inimestel.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma üldse ei imesta. Olen ise ka mõelnud, et kuidas küll ometi need peened zw poed saavad omale nii laia tootevalikut lubada. Pean silmas just sellist kaupa mis pole toit. Keegi hiljuti Instagramis näitas, et oli tellinud epoest puidust harjakesi ning igaüks neist kenasti ükshaaval kiles. Samas müüakse neid samu harjakesi ka zw kauplustes... Ilma kileta. Eks see ole vist üks tore turundustrikk ka kõik tooted plastist paljaks koorida ning neid uues kontekstis müüa.

   Nt New Yorkis tegutsevast zw lipulaevkaupluselt Package Free Shop ootan küll rohkem läbipaistvust kuidas kaup nendeni jõuab.

   Ühel üritusel oli Palja Palaga ka juttu sarnasest teemast ja nemad väitsid, et mingitsorti pakendit ikka tekib. Neil on jällegist parem kontroll tekkivad jäätmed sorteerida ja ümbertöötlusesse suunata kui tavainimesega võrreldes.

   Aga samas oli kas JääMari jäätisefirmaga tehtud kokkulepe, et nende toodete puhul selles kaupluses müües kile asendatakse pärgamendiga. See on hea näide kuidas pakendivaba kauplus saab mõjutada kauplust tegema teistsuguseid valikuid. Niiet leidub häid kirsse ka :)


   Kustuta
 4. Kaisij just biomarketis ... Pasta on seal nii kallis, et igapäevaselt sealt osta ei jaksa. Kui supermarketist saaks nii pastat osta, siis oleksin nous. Miks mitte?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Saan sinu murest tõesti aru. Ma isegi vangutan hinnavahe üle pead. Pole siin midagi imestada, kui inimesed lihtsalt ei jaksa kogu oma toitu ökopoest osta.

   Kustuta
 5. Oh, kui vaimustavad fotod. Ei usks eales, et sellist vaatepilti võib kohata. Ma pole eriline blogides kommenteerija, aga neid fotosid vaadates mõtlesin küll, et ilma sinu blogita ei teaks ma pakendivabast elust mitte midagi.

  VastaKustuta
 6. Järve Selveris oli hiljuti ilma pakendita salatit võimalik osta kaalu järgi. Seal oli rukolat, spinatit, ja veel mitut sorti salateid. Varem polnud seda täheldanud :)

  VastaKustuta
 7. Üks tore uudis,
  World's first plastic-free supermarket
  https://news.sky.com/story/worlds-first-plastic-free-supermarket-aisle-unveiled-11270746

  VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused