TALGUTELE!

Tulin siia suure hurraaga kirjutama, et lähme Karlova ranna talgutele, kui avastasin, et ma ajasin kuupäevad sassi ja see oli eile. No mida... 

Millal sina viimati talgul käisid? Kas on ehk isegi võimalik, et polegi käinud? 

Kooliaeg oli lihtne - talgupäev oli tunniplaanis kirjas ja kõik käisid kooli/kodu ümbrust korrastamas.  Loodan, et nii on ka tänaseni ja kõikides Eesti koolides. Mäletan, et meil toimusid ikka mitmed prügikorjamise aktsioonid. Eks riisumist jms nokkimist oli ka, aga minu lemmikud on alati prüginoppimised olnud. 

Kõige ehedamalt on mul meeles kõige esimene Teeme Ära, mis leidis aset täpselt kümme aastat tagasi. Koristasime prügi Tapa linna piirialadelt. Seda pahna oli seal ikka tonnide viisi. Ei otsa ega äärt. Kõige "naljakam" leid oli maa sisse kaevatud auk, kuhu olid maetud kasutatud pampersid. Teised olid juba roheliseks läinud. Hästi raske oli neid sealt muidugi eemaldada, kuna pampersites leiduvad üliabsorbeeruvad osakesed lekkisid välja. Päris puhtaks me seda auku ei saanudki tehtud, rohelist väikest looduses lagunematut pudi olid kõik kohad täis. Mulle jäi too vaatepilt kibedal kombel meelde, vandusin endale, et ei ühtegi Pampersit ma oma lastele eales ei osta. 


Südamlik tervitus Narva-Jõesuu spaakülastajatele!

Ma olen loodusest ikka väga palju kraami leidnud, mis sinna mitte kuidagi sattuda ei tohiks - autoakud, suured kaheinimese madratsid, kruntvärviämbrid, lademetes ja lademetes mänguasju, sektsioonkappe, tualetipotte, hiigelsuured hunnikud klaaspurke. Ääretult masendav on näha, kuidas tükikesest eikellegimaast saab kiirelt illegaalne prügiladestuskoht. Maapiirkondades on eriti nadi lugu - inimesed ei taha (suurema) prügikonteineri eest maksta ega vastavat vedu tellida, mistõttu enamik kraamist kas maetakse maa alla, viiakse metsa või pannakse põlema. Võin kihla vedada, et suur osa rahvast ei ole oma jalga jäätmejaama tõstnud ega tea selle olemasolust essugi, kuhu tehniliselt peaks igasugused sellised erijäätmed viima nagu vana diivani või puulehed või värvipurgid.

Ei mäleta, kas ma olen siin seda lugu juba pajatanud, aga kui ma Tallinnas Sõles elasin siis seal juhtus üks vägagi kentsakas sündmus. Nimelt oli keegi oma vana madratsi korterist välja visanud. Madrats oli pandud koridori, kus see vist pidi jäämagi oma elupäevade lõpuni külitama. Mitu kuud läks mööda ja madratsiga keegi ei tegelenud. Lihtsas passis teine seal ja passis. Ühel päeval juhtus aga nõnnaviisi, et keegi tark kodanik mõtles välja hea lihtsa mooduse kuidas oma või naabri prügist lahti saada ja pani madratsi põlema! Muidugi, miks mitte, eksole? Mitu nädalat haises terve maja tahmaselt. Jumal tänatud, et terve maja põlema ei läinud ega keegi viga ei saanud. Õudusunenäo ühe lisastsenaarumi sain mina küll endale juurde.

Meil tegelikult praegugi passib õues prügikonteineri kõrval kellegi madrats. Sügisel see sinna tekkis ja tänaseni see seal passib. Mudane, vettinud ja rõve. Ja transpordi siis sellist asja nüüd jäätmejaama. Sellised lollid tembud ajavad mind nii närvi. Jah, ma saan aru, et säärast vaatepilti ei saa võrdsustada metsa alla veetud madratsiga, aga natuke rumalat naiivset lootust on selles tembus küll. Prügifirma ei korja omaalgatuslikult konteineri kõrvalt seda madratsit ära - kodanik peab teavitama korteriühistut, et too telliks vastava veo või peab kodanik ise madratsi viima jäätmejaama. Praegusel juhul on aga tegemist linnaruumi reostamisega .... Huvitav, kas see inimene siis ise aru ei saa, et madrats jääbki sinnasamma kui ta midagi selle tarbeks ise ette ei võta? Mõtlemapanev on ka see, kust ometi säärane kombestik ja eeldamine pärineb, et keegi tegeleb sinu korraldatud jama likvideerimisega?

Sellised seinast seina mõtted prügiteemal siis täna. 

Kommentaarid

 1. Mis oleks hea alternatiiv Pampersitele?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Riidest mähkmed!
   http://riidestm2hkmed.blogspot.com.ee/p/kkk.html

   Kustuta
 2. Selline vana mööbli prügikonteinerite kõrvale viimine on nii tavaline. Elan ise ka Karlovas kortermajas ja iga poole aasta tagant otsustab korteriühistu, et on aeg see vana mädanenud kraam - katkised riiulid, madratsid, tugitoolid - maja eest ära viia, aga siis toob keegi jälle uued asjad. Ja vihale ajab!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mitu kuud õues olev mööbel saab ju veelgi rohkem kahjustada. Siis ei ole neid isegi mõtet parandada. Kurb.

   Kustuta
 3. Saan täiesti aru sellest frustratsioonist... elame majas, kus on jäätmete sorteerimiseks mitu eri prügikasti (sh bio jne) ja ka klaastaara kogumiskast vähem kui 100 m majast - iga kord prügi välja viies näen, kuidas visatakse suvalistesse konteineritesse või lausa prügikasti kõrvale hoovi risustama. Linn jagab isegi igale korterile kord aastas tasuta biolagunevaid kotte! (Elame Taanis) Ja vaatamata sellele - et kõik on lihtsaks tehtud - ei viitsita korralikult sorteerida :( Teeb tuju väga mõruks, kui ise püüad, aga ümberringi ollakse hoolimatud...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Väga lahe, et riik jagab tasuta biokotte. Ilmselgelt selle jaoks, et suurendada prügi sorteerimist? Meil võiks ka selline süsteem olla. Paljud kurdavad, et prügi sorteerimine on kallim..

   Kustuta
 4. Minu kooliaeg jäi enne "Teeme ära!" aega aga avalikeks talguteks olid siis "Tee puhtaks!" kampaaniad, mille käigus sai mitmel aastal teeääri koristatud. Suitsukonidest ja kommipaberitest teeäärtes saan ma mingil määral aru (heaks ei kiida aga mingil määral saan aru) aga sellest, mis põhjusel maanteeserva jätta kasutatud mähkmed või praetaldrikud.... Issanda loomaaed on kirju...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen isegi näinud, kuidas keegi viskas oma autoaknas kasutatud pampersipompsu välja. Kohutav!!!!!!

   Kustuta
 5. Tere! Saatsin Teile emaili ja ei ole tagasisidet saanud, igaksjuhuks uurin kas mailiaadress 'nullkulu@hotmail.com' kehtib veel?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tere! Jaa, ikka kehtib. Aga kahjuks ei ole teienimelist meili tulnud. Proovige uuesti. Kirjutada saab ka nullkulu facebookilehele ja instagrami.

   Kustuta

Postita kommentaar