KUIDAS TEHA ISE NAKKERIIET?Ikka ja jälle keegi müksab mind õlast ja uurib kuidas ise tekstiilist nakkekilet (beeswrap) teha. Kuigi internet on paksul õpetusi täis, olen ma leidnud enese jaoks ühe kindla meetodi ning pannud tagataskusse erinevaid õpetussõnu.

Mis on nakkeriie? Mille jaoks seda kasutada? Tavalisele ühekordsele plastikust nakkekilele on keskkonnasõbralik alternatiiv tekstiilist nakkeriie. Vahatatud riiet saab kasutada näiteks salatikausside katmiseks, võileivade kaasapakkimiseks, juustu või liha sissemässimiseks. Ühe oma tuttava käest kuulsin, et tema tarvitab seda juuksemaskide tegemiseks - kreemitab juuksed sisse ning katab pea nakkekilega kuni mask on imendunud. Mulle endale meeldib nakkeriidega katta toiduaineid, mille jätan külmkapist välja nagu näiteks poolekslõigatud arbuus või koogikauss. Paar korda olen nakkeriidega ka turult ja tavapoest leiba või ciabattat ostnud.

Nakkeriie töötab lihtsalt printsiibil - kätesoojuse abil saab sellega vormida vastavat kuju ning toatemperatuuril hoiab riie oma vormi. 

Nakkeriiet on lihtne hooldada - piisab vaid külmast veest ja seebist. Küll aga tuleb olla ettevaatlik kuuma suhtes, kuna kehasoojusest kõrgem temperatuur hakkab õlisid ja vahasid sulatama. Nakkeriie omadused kestavad ligikaudu aasta, hiljem on soovitatav riiet uuesti vahatada. Peale eluaja lõppu passib nakkeriie komposteerimiseks.Valmistamisaeg: 10 min

Kogus: 1 tk suuruses 25x25 cm

Vahendid:

1 mesilasvaha leht
pool teelusikatäit pulbristatud kampolit ehk männivaiku
teelusikatäis jojobaõli
puuvillane õhuke riie suuruses 25x25 cm
triikraud
küpsetuspaber või kalkaSea valmis oma töölaud. Sul on tarvis piisavalt ruumi, et laotada pinnale, kus on võimalik triikida, üks küpsetuspaberi leht või kalkapaber. Küpsetuspaber peab olema u 20 sentimeetrit suurem kui riidetükk. Aseta riidetükk paberi keskele. 

Seejärel kalla kangale pulbristatud kampolit, mis annab kangale kleepuvuse ja jäikuse. Mina ostsin männivaha Tartust Hea Maja Poest, kus müüakse seda kristalliseerunud kujul ehk suurte kamakatega. Kuna kampol sulab aeglasemalt kui mesilasvaha, siis on tarvis tükikujuline kampol pulbristada. Selleks toiminguks sobib hästi kohviveski. Mida peenem on kampolipulber, seda parem. Kangale soovitan raputada kampolit ühtlase õhukese kihina ja näppudega pulber ühtlaselt kangapeal laiali ajada. Ole tähelepanelik, et kogu pulber saaks ühtlase kihina riidele kantud. Mida rohkem on kangal kampolit, seda jäigem ta jääb, mida vähem, seda pehmem. Ideaalse struktuuriga nakkeriie on parajalt nätske, jäik ja pehme.Järgmine samm on paigutada riidele mesilasvaha. Kindlasti pane riide nurkadesse väikesed tükikesed.

Kangale on tarvis ka pehmuse andmiseks lisada jojobaõli. Klaaspudelis õli saab osta näiteks Biomarketist. Tilguta seda kangale samuti ühtlaselt - palju pole vaja. Seejärel pane kangale peale teine küpsetuspaberi või kalka kiht ja pane triikraud sooja. Kasutatav kuumus +150 kraadi.

Triigi riiet rahulikult. Esmalt sulata ära mesilasvaha tükid ja seejärel kuumuta kangast ühtlaselt. Pane kindlasti tähele riide nurki, et need saaksid kindlasti vaha ja õlidega kokku. Hoia triikrauda kergelt liigutades ühes kohas vähemalt 20 sekundit, et kampol saaks sulada. Oluline on see, et kogu riie oleks ühtlaselt märg ning vahetult enne küpsetuspaberite vahelt välja võttes ühtlaselt kuum.

Eemalda riie kiirelt küpsetuspaberite vahelt. Kui kangas jääb küpsetuspaberite külge nakkudes kinni on kampol veel korralikult sulamata - triigi veel. Kui kangas on kohti, kuhu vaha ei ole läinud, siis suuna triikraua kuumusega uuesti triikides asukohta lisavaha. Kui aga vaha on vajaka - lisa juurde. 

Küpsetuspaberite vahelt eemaldatud riie hangub kiirelt. Hoia seda õrnalt nurkadest ja tuuluta kergete liigutustega õhu käes. Pane tasasele pinnale kuivama.

Kui nakkekile on kuivanud, siis tuleb kindlasti teha kvaliteedikontroll. Selle tarbeks kägarda riie kõvaks väikeseks palliks. Pall peab jääma tihedalt kokku ja ei tohi vaikselt laieneda. Näiteks alloleval fotol on paremal pool hea tulemus ja vasakul halb. Samuti ei tohi nakkeriidele jääda üleliigse vaha tükke, see näitab seda, et riidel on liiga palju vaha. Kogu pind peab olema ühtlaselt vahane. Lisaks peab riie olema puhas kõvadest valgetest laikudest, mida näeb peale kortsutamist. Need on sulamata kampoli tükid. 

Kõikide vigade parandamiseks tuleb nakkeriiet uuesti küpsetuspaberite vahel sulatada ja lisada vastavaid koostisaineid. Kui on tarvis jäikust, lisa kampolit, kui on tarvis nakkuvust, lisa mesilasvaha. Kui aga vaha sai liiga palju, siis suuna kuuma triikrauaga vaha riidelt küpsetuspaberile. Üldjuhul on nakkeriide valmistamine tunnetuse küsimus - esimene läheb kindlasti aiataha, teised tulevad aga mitu korda paremini välja. 

Viimistlemiseks soovitan tarvitada siksakääre äärte viimistlemiseks.Mõned nipid ja tähelepanekud veel:

 • Vahel võib kasutatav riie värvi anda - ole ettevaatlik!
 • Kuna mesilasvaha on kollast värvi, siis kõik kasutatavad tekstiilid muutuvad kollakaks ja tumedamaks - sinised toonid saavad kerge rohelise varjundi, punased oranži jne. 
 • Tekstiilist nakkeriiet tuleb hoida eemale kuuma eest. Ära jäta seda radiaatorile kuivama ega päikese kätte. 
 • Nakkeriiet võib lõpmatult uuesti vahatada. 
 • Kes aga leiab, et ettevõtmine on liialt tülikas, see võib omale tellida siit (link) valmistehtud.

Kommentaarid

 1. Nii ilusad kangad - kas ise värvitud?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, see postitus on tegelikult osa mu ühest kooli ülesandest, mis hõlmab endas trükitekstiili loomist.

   Kustuta
 2. Kas ja millega võiks asendada Jojoba õli, selle puudumisel? Ehk oled millegagi veel katsetanud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Üks mu sõbranna tegi lausa ilma ja ütles et töötab. Proovi äkki mingisugust õli, mis sul endal käepärast? Midagi, mis oleks sarnane jojobale ehk toatemperatuuril vedel, mitte liiga vedel ega tahke. Näiteks porgandiõli? Aprikoosiõli? Rapsiõli?

   Kustuta
 3. Ei tea kas näed mu kommentaari, sest nii palju aega on möödas, aga proovin ikka -- kas mesilasvaha leht on ka Hea Maja Poest ostetud? :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mesilasvaha saab Hea Maja Poest osta tõepoolest lehe kaupa. 1tk oli vast 1€. Samas turult ja mesilastarvete kauplustest saab parema hinnaga.

   Kustuta

Postita kommentaar