KUIDAS PUHASTADA ÕLIVÄRVI TÄRPENTINITA?Kaks nädalat on olnud minu rist ja viletsus maalitunnid. Iseenesest maalida mulle meeldib, aga see õudus, mis õlivärvidega kaasas käib, sööb mu närve. 

Esimese asjana maalitundi minnes rääkisin oma õppejõule, et ma pole õlivärve varem kasutanud ega tea neist suurt midagi. Ta tegi mulle minikoolituse, peale mida suundusin kursakaaslasega koolis asuvasse kunstitarvete poodi vastavaid vahendeid ostma. Ostsin mida mulle öeldi, et peab ostma - õlivärvid ja tärpentin. 

Õppisin aegamisi värve kasutama, vahel küsisin nõu õppejõult või kaaslastelt. Enamasti aga vaatasin kuidas teised töötavad, ning proovisin järgi teha. Üsna pea aga sain aru, et mul saab selle ainega sel semestril raskusi olema. Selle asemel, et maalimist nautida, kasvas igapäevaselt minu frustratsioon värvide osas.

Kes ei tea, siis õlivärve vee ja seebiga puhtaks ei saa. Vaja on tärpentini, mis aga haiseb kohutavalt, kuivatab käsi, ärritab silmi ja hingamisteid. Kui akrüülidega töötades piisab mulle ühest rätikust ja külmast veest, siis õlivärvidega nii hõlpsalt ei lähe. 

Tundides panin näiteks tähele, et üks neiu kattis iga kord oma paleti kilega, mille ta peale kasutuskorda ära viskas, selle asemel et paletti kasutada ja see peale maalitundi puhtaks pesta. Teisel olid jällegist iga jumala kord uued ühekordsed kindad käes. Kolmas kasutas ohtralt majapidamispaberit.

Õlivärvidega töötamine tekitas minus negatiivseid tundeid, kuna nendega kaasneb palju prügi ja töövahendite puhastamine on keeruline. Vähemalt nii mulle näis teiste pealt. Kaks nädalat suutsin ma hambad ristis haisu ära kannatada, oma ilusate pintslite pärast nutta, kiruda, kui mustad mu käed ja riided kogu aeg on, siis aga võtsin end kokku ja asusin guugeldama. Kas saab ka teisiti?

Kaks minutit otsingumootori seltsis ja üllatus-üllatus, selgub, et täiesti tavalise toiduõliga saab oma asjad samuti ära aetud. Ei mingit vastikut tärpentini! Ja oma lapid saan hiljem isegi pesumasinasse panna! Käed puhastada nahka kahjustamata! Paleti kraanikausi all puhtaks küürida! Ei ühtegi ninakirtsutust minu korterikaaslaselt! Kemikaalide kraanikausist allakallamisele saab panna punkti! Ja ma saan lõpuks ometi oma toas maalida nii, et ma haisu kätte ära ei lämbuks! Kas ei kõla mitte hästi? Üks lihtne asendustoode nagu tavaline taimeõli saab lahendada nii palju erinevaid probleeme. Kes oleks osanud arvata? Miks mu õppejõud mulle sellest midagi ei rääkinud? Miks teised sellest midagi ei tea?

Ja muide, õli saan ma Riias isegi oma purki osta. 

Kommentaarid

 1. Meil on koolis kasutusel akrüülvärvid. Mida arvad nende loputusvee kraanist alla laskmisega? Akrüül on ju ka plastik, mis loodusesse sattudes mõjub nagu mikroplastik?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Väga õige märkus, akrüülvärv on naftasaadus. Leidsin ühe sellise Science ajakirja artikli:http://www.sciencemag.org/news/2014/08/sea-polluted-paint-dust

   Mitu kunstnikust tuttavat on öelnud akrüülvärvidele just seetõttu head-aega ja kasutavad kas ainult õlivärve või segavad ise värvid kokku (ka kohupiimavärvid jms). Näiteks Tartus Hea Maja Poes ja Aparaaditehases müüakse lahtiselt pigmente.


   Kustuta
  2. Kulla kunstnikud! Mõtted on ilusad ja teod ka kuni - kogu selle kupatuse kraanikausist alla laskmiseni. Tegu on ju probleemjäätmetega. Olen hariduselt vabagraafik, olen juhendanud vastavaid graafikakursuseid. Olen kasutanud tärpsu asemel toiduõli, tõesti hea mürgivaba leid. Saab ka käed kergemini puhtaks (kui eelnevalt käed õliga sisse hõõruda). (muide, lõhnaga tärps olevat märksa tervislikum (looduslik ju!) kui lõhnatu tärpentiin, mis tõeline mürk) Aga olen alati olnud tõsises kimbatuses kui tööjärgse koristuseni jõuame. Oma köögis ma ei lase ju rasvaineid kraanikausist alla (sellele järgneks torude happe-"puhastus"). Ka värvijäätmete kanalisatsiooni uhamine pole kuigivõrd loodussõbralik. Ühtlasi võib ka ummistusteni viia. Mõtelgem veel! Siiani olen värvijäänused pahtliga paletilt eemaldanud ja paberisse kogunud. Siis prügikasti. Aga edasi? Nn. rohelise mõtteviisiga siin paratamatult päris lõpuni minna ei saa ...

   Kustuta
 2. Tere!

  Kas toiduõli kasutamine õlivärvide lahendamiseks nende toone kuivamise ajal ei muuda?

  VastaKustuta

Postita kommentaar