VAHETA VÄLJA: PLASTKÕRSKas sa tead kedagi, kes peseks puhtaks ning kasutaks uuesti plastikust ühekordseid joogikõrsi? Selliseid inimesi leidub, ent pigem on tegemist eranditega. Kas võime selles kokku leppida, et joogikõrs on enamasti ühekordselt kasutatav söögiriist? Ühekordsed nõud võivad olla mingites olukordades õigustatud, kuigi olgem ausad, seda saab väita vähemalt üks silm kinni. Ühekordselt kasutatavad plastikust joogikõrred on aga mõistlik valik millal, palun ütle mulle? Ja ma ei räägi siin väga spetsiifilistest eranditest. Tavaolukorras, kodus, kohvikus, kinos, tanklas, festivalil, ma ei näe põhjust, miks peaks jooma vedelikku koos kõrrega, mis visatakse kohe peale joogi otsasaamist minema. 

Jäätmeliikidel, mis kaaluvad vähe ja on pisikesed, on üpriski niru tõenäosus saada ümbertöödeldud. Väikese kaalu tõttu on nad kergesti lenduvad ja uue ressurssmaterjalina olematu väärtusega. Mitmed ühekordsete plastikust kasutatavate kõrte kampaaniad rõhuvad tihtilugu sellele faktile, et need satuvad veekogudesse ja ohustavad sealseid elanikke. Üks kõrs näib tõesti olevat kõige mõttetum maailma probleem, mille üle keskenduda. Huvitaval kombel aga saab säärane mõtleja kohe vastu näppe, kui loeb mõnest (sest neid on väga palju erinevaid) kõrtevastasest kampaaniast, et keskmiselt toodetakse päevas neid miljardites. Mis sellest kõigest saab? Kuhu see läheb? Minu jaoks on olnud kõige mõjukam kõrrevastane slogan "It's only one straw, said 9 billion people". Samamoodi taunib ühekordsete toidunõude kasutamist ka Euroopa Parlament, mis hääletas eile nende keelustamise kasuks. Seaduse jõustumist planeeritakse aastaks 2021, mistõttu pane oma vaim valmis, kui sa seda juba teinud ei ole.Panin hiljaaegu oma vanaema juures sünnipäevalauas istudes tähele, et ta on ostnud omale paki kõrsi, mis on mõeldud morsi joomiseks. Käputäis ühekordseid lusikaid oli ka. Milleks? Meil pole suguvõsas isegi selliseid väikeseid pätakaid, kes korralikult klaasist juua ei oskaks. Mu vanaema ei pese kasutatud kõrsi puhtaks, mistõttu on tegemist vaid ühe ebavajaliku aksessuaariga, mille eluiga on napp üks kasutuskord. Kujutan ette kuidas see kõrrekasutamine käib. Ei tarvitata teist seepärast et oleks vaja või jook seda nõuaks, vaid juhtumisi libisevad kellegi silmad üle kõrrepataka ning emotsiooni ajel sirutub käsi ühe kõrre järele. Miks? Et lihtsalt natuke teistmoodi oma jooki libistada?

Kui ma mõtlen plastikust joogikõrte peale, meenub mul koheselt üks minu sõber Londonist, kes muuseas ei ole suuteline oma jääkohvi ilma kõrreta jooma. Ta on täiskasvanud mees, kes ilma plastkõrreta oma elu ette ei kujuta. Aga ega see eripära ei ole ju sünniga kaasas - ei, ikka õpitud vajadus. Väidan, et seda on õpetanud, selle õppimiseks tingimused loonud ning kinnitanud erinevad kohvikud, baarid, buffeed, restoranid, kiirsöögikohtad jms asutused kus valimatult neid kõrrekesi joogi sisse susatakse. Eestis on vastulöögina asunud projekt "Ilma #kõrreta, palun" tegutsema, mis kutsub üles erinevaid asutusi, kus jookidega asjatatakse, kõrteta läbi ajama. Väga õige, sest varsti-varsti enam vanal rasval elada ei saa.Milliseid valikuid siis teha? Kõige parem alternatiiv ühekordselt kasutatavale plastkõrrele on mitmekordselt tarvitatav klaasist, terasest või näiteks pilliroost kõrs. Viimaseid teeb näiteks Eesti firma Pillirookõrs, kelle toode sai sel aastal ka Eesti parima disaini auhinna. Mitmekordselt kastutatavate kõrte puhul midagi keerulist ei ole, lihtsalt tuleb toode peale kasutuskorda puhastada, nii nagu tavaliste toiduriistategi puhul. Soovitatav on omale osta ka kõrrepuhastushari, millega tagada toote hügieenilisus. Muidugimõista jääb tarbijale võimalus kasutada teistest materjalidest ühekordseid kõrsi, nagu näiteks paber või pasta, ent Euroopa Liidu direktiivi eesmärk on siiski jõuliselt panustada globaalse maailmapildi muutmisesse, mis ei aktsepteeri ühekordsete toodete kasutamist, kui saab ka teisiti.

Kommentaarid

 1. hei, soovin loosis osaleda!
  annabelmartin1994@gmail.com

  VastaKustuta
 2. Pillirookõrred on nii lahedad asjad ja väga tahaks neid proovida :)

  VastaKustuta
 3. Mina tahakas väga pillirookõrsi proovida :)

  helenmarieallik@gmail.com

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Helen Marie, oled võitja! Kirjutan sulle emailile!

   Kustuta
 4. Kas pilliroost kõrs kestab sama kaua kui terasest kõrs? või pigem eelistada seda teist, kui on vaja ainult ühte osta

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Pilliroost kõrs kestab kaua kui seda niiskesse keskkonda ei jäta ligunema :) Mul on nii metallist kui ka pilliroost kõrred ja peab tõdema, kui kuna metallist kõrs on väga jäik, natuke raskem ja külm, siis ainult sellel põhjusel eelistan ma pilliroost kõrt.

   Kustuta
 5. Roostevaba kõrs on olemas, miks mitte pilliroo oma proovida :)
  kerli.rozikov@gmail.com

  VastaKustuta
 6. Oh, nii kihvt! Väldin kõrsi, aga pilliroo omast jooks küll. Hedohell@gmail.com

  VastaKustuta
 7. Mina tahaksin ka pillirookõrsi proovida!

  VastaKustuta
 8. Jaa! Mul kodus jõmpsikad, kes veel kõrreusku, ja plaan #pillirookõrs tellida. Aga võita oleks veel toredam!! 😍

  VastaKustuta
 9. Olen mõelnud, et kus neid kõrrepuhastusharju müüakse? Loosis osalen ka hea meelega :), mirjamraag@gmail.com

  VastaKustuta
 10. Ma olen üks neist kes eiteamitmendatkordajuba sama kõrt kasutab, sest vahel lihtsalt tahad ja selleks puhuks on sahtlis mäkkist saadud 2-3 kõrt. :D (okei, hügieeni eesmärgil vahel harva kui uuesti käime, siis vahetan neid välja :P)

  VastaKustuta
 11. Muidugi tahan võita! kristi543@hot.ee

  VastaKustuta
 12. Milline kokkusattumus - olen just Selle Õige kõrre otsingutel!!
  maris.pedaja@gmail.com

  VastaKustuta
 13. redapple.h@gmail.com

  VastaKustuta
 14. Hei! Kasutan ise terasest joogikõrt, kuid oma emale ja sõpradele kingiks heameelega pillirookõrred.

  VastaKustuta
 15. Osalen loosis! (jaana.peterson@gmail.com)

  VastaKustuta
 16. Väga lahe, ma sooviksin ka osaleda.
  mariell.n@hotmail.com

  VastaKustuta
 17. Väga tahax:)
  anzelikaliiva@gmail.com

  VastaKustuta
 18. Pillirookõrred tunduvad mulle paremad kui metallist. Metalli puhul häirib, kui kõrs vastu hambaid läheb, seetõttu joon pigem ilma kõrreta. Seega osalen hea meelega loosis! Kaialiisareinhold123@gmail.com

  VastaKustuta
 19. Jaa, ma tahaks küll pillirookõrsi proovida:) Metallkõrred on juba tellitud, ootan kättesaamist.

  VastaKustuta
 20. Otsisin korduvkasutatavaid kõrsi ja sattusin selle postituse otsa. Tahan proovida pillirookõrsi! :)

  VastaKustuta
 21. Juba ammu olen mõelnud neid proovida.

  VastaKustuta
 22. Oh, kuidas ühed head kõrred marjaks ära kuluksid :)
  Normalnjuss@gmail.com

  VastaKustuta
 23. Ühekordsed ja just plastikust kõrred on näiteks vajalikud erivajadustega inimestele, kuid see tõenäoliselt on ka see, mida sa spetsiifiliste erandite all silmas pidasid. Siin on üks hea artikkel: https://bioneer.ee/plastk%C3%B5rred-%E2%80%93-kellele-ebavajalikud-kellele-h%C3%A4davajalikud Eks samas töö käib selles suunas, et õnnestuks luua ka erivajadustega inimestele sobilikud korduvkasutatavad kõrred.

  Aga ma ise sooviks küll hea meelega pillirookõrsi katsetada!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. The Guardianis ilmus u kuu aega tagasi sarnast probleemkohta tutvustav artikkel. Mulle jäi tugevalt meelde, kuidas puuetega inimeste eestkõneleja oli nii polariseeriva suhtumisega, nagu maailma lõpp oleks tulemas kui ühekordsed kõrred ära keelustatakse või söögikohad neid vaid konkreetse küsimise peale hakkavad andma. Ühekordsest kõrrest tehti inimõiguste sümbol. Samas kui raske on ise siis endale paar ühekordset kõrt kotti kaasa panna, kui tõesti on tarvis? Või osta silikoonist kõrreots, mida metallist või pastast või pilliroost kõrtele kohvikus peale panna? Sama võivad talitada ka söögikohad ise.

   Kustuta
 24. annelyyy@gmail.com

  VastaKustuta

Postita kommentaar