PESUPULBRI RETSEPT

Täna jagan sinuga oma pesupulbri retsepti, mille peamine võlu seisneb selles, et koosneb see vaid kahest koostisosast. Pesupulbrit on lihtne ise teha, see on odav ning valmistajale jääb kontroll milliseid koostisosasi kasutada. Seletan lahti kuidaspesupulbriga toimetada ja kust saab osta koostisaineid.

Valmistamisaeg: 10 min

Kogus: x

Vahendid:

kuus osa kaltsineeritud soodat
üks osa tahket seepi


soovi korral essentsõli


Esmalt paar sõna koostiosadest. Pesusoodat saab osta ühe ja viie kilo kaupa Tartust Hea Maja Poest ja Tallinnast näiteks Majatohtri kauplusest kuni 25kg kaupa. Mida suuremat kogust osta, seda odavam on hind, niisamuti on ka pakendikulu väiksem. Miks mitte võtta ette suurem pesupulbri tegu, valmistades oma pesupulbri varud kui ka teha kingitused kuuse alla?

Kaltsineeritud sooda sissehingates on kahjulik, mistõttu tuleks sellega ettevaatlikult ringi käia. Küll aga ei tasuks muretseda selle ohutuse pärast, kuna on laialt kasutatav vahend alates riiete värvimisest kuni hambapastade koostiosani välja.

Pesupulbri retseptiks kasutatav seep võib olla põhimõtteliselt igasugune tahke seep. Sobib selleks nii pesuseep, kehaseep, erinevad seebi kontsud ja jäägid. Mina olen pesupulbrit tehes kasutanud tavaliselt kõige lihtsama koostisega seepe, mis on tavaliselt oliiviõli baasil. Lisaks olen hulka seganud vanu seebijääke.

Kuidas pesupulbrit valmistada? Kalla kaussi ettevaatlikult kaltsineeritud sooda, et see ei lenduks tuppa. Kui võimalik, palun kanna midagi oma nina ja suu ees ning rakenda ohutu töö võtteid (ära tööta samas ruumis, kus on teised inimesed, eriti lapsed; veendu, et töölaud oleks puhas ja toiduaineid poleks lähenduses jne). Seejärel riivi kõige suurema riiviga õige kogus seepi. Võid selleks kasutada ka köögikombaini. Kui paras kogus seepi on väiksemateks tükkideks lõigatud, sega seep ettevaatlikult kaltsineeritud soodaga kokku. Pane valminud pesupulber anumasse, kus plaanid seda hoiustada. Ja valmis see ongi.

Pesubulbrit kasutada nii nagu tavalist pesupulbrit, ehket ühele pesukorrale lisada 3 supilusikatäit pesupulbrit. Kui on soovi oma pesu lõhnastada, lisada masinasse kallatud segule kaks-kolm tilka essentsõli. Antud pesupulber sobib nii valgete kui ka mustade riiete puhastamiseks.

Mina olen konkreetset pesupulbrit kasutanud oma kõikide riiete pesemiseks ligikaudu aasta. Olen sellega väga rahul nii tumedaid riideid pestes kui ka heledaid. Kuigi, peab tunnistama, et nii nagu kommertsliku pesupulbrigi puhul, vajavad valged tekstiilid aeg-ajalt valgendamist. Lisaks ei ole see pesupulber ka imeasi, rasked plekid vajavad eelnevat töötlemist (kas sapiseep on juba sinu parim sõber?).

Kommentaarid

 1. missugust sapiseepi kasutada?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Igasugune töötab. Müügil on nii vedelaid kui ka tahkeid. Tahke on minumeelest parem, sest seda saab rohkem jõulisemalt sisse hõõruda.

   Kustuta
 2. Võib küll rumal küsimus olla, aga kas pesu pestes riietele ei jää tükiseebi või sooda jälgi ja kas on vahet, kui suure kuumusega pesta, et kõik ikka ära lahtuks?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui pesta külma veega, nt 30 kraadises temparetuuris, siis eelnevalt lahustada segu paaris supiluiskatäies kuumas vees ja kallata masinasse.

   Oma kogemuse järgi pole kunagi näinud valgeid plekke oma pestud riietel.

   Kustuta
 3. Avastasin hiljuti Sinu blogist kastanitega pesemise meetodi ja see tekitas minus suurt elevust. Saan aru, et Sa ise kastanitega pesu ei pese. Kas see osutus ebatõhusaks? Või mille poolest on ise tehtud pulber parem? Olen ise paar korda kastaneid kasutanud ja riided said minu meelest puhtaks küll (mingeid hulle plekke küll polnud).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sellel lihtsalt põhjusel, et ma ei viitsi/jõua aasta jagu kastaneid ette valmistada.

   Kustuta
  2. Sügiseti ma pesen tõesti kastanitega, aga ma nimetaksin seda pigem selliseks väikeseks hobiks :)

   Kustuta
 4. Kas see "1 osa" on kaaluühik või mahuühik?

  VastaKustuta

Postita kommentaar