BLOGI AASTAKOKKUVÕTE 2018

Eelmisel aastal alustasin ma blogi aastakokkuvõtte tegemist, mida võiks ju ka sel korral korrata. Alustagem!

Aasta loetuim postitus: Üllatusega peab tõdema, et siinne blogi on Eesti uus nõudepesunuustiku blogi, sest et aasta loetuim postitus pole miski muu kui Uus nõudepesunuustik. Selles annan ülevaadet Sonetti tselluloosist ja sisalist nõudepesunuustiku kohta. Eks võtan siis teadmiseks, et see on see, mida mu lugejad tahavad :D Kui aga kaasata siia Facebooki statistikat, siis kõige rohkem silmapaare on näinud postitus nullkulu facebookilehel, kus ma näitan üht eepilist prügisukeldumise saaki. Saime armsa prügisukeldumiskamraadiga kilekottide viisi krõpsu, šokolaadi, küpsiseid jms kraami. Vaata fotot siin!

❤ Mustandisse jäänud postitused: Vaatan just, et minu eelmise aasta blogi aastakokkuvõttes väljatoodud mustandid pole ka sel aastal ilmavalgust näinud. Üks kauaaegne mõte on olnud näidata lugejatele minu riidekappi. Sellega on aga siiamaani olnud pigem see "jama", et see vajab pigem videoformaati, sest sõnadesse on raske panna, kuidas ma oma riideid omavahel kombineerin ja nendega mängin, et neist maksimaalset välja pigistada. ❤ Huvitav eksperiment: Kitchenimprolt sain katsetamiseks kaks nuustikut, üks oli raudosjast ja teine kasetohust. Mõlemad tegi ta ise. Eksperimendist õppisin ma niipalju, et avanesid mu silmad ka teiste Eesti taimede osas. Näiteks hiljuti nägin Riia Tarbekunsti muuseumis kuidas vanasti valmistasid siinsed rahvad korve ja muid punutisi kuusejuurtest. Kevadepoole proovisin valmistada hundinuiavillast pesukaitsmeid. Nimelt enne teist maailmasõda oli hundinuiavill mitmel alal kasutusel kui tavaline puuvill, valmistati sellest nii päästerõngaid, mantlivoodreid, mänguasjatäidiseid jms.

❤ Aasta kommenteerituim postitus: 100 sammu nullkuluni:kodutooted

❤ Hästiõnnestunud postitus: Ütleksin et väga kasulik on olnud postitus, kus ma näitan kuidas valmistada ise nakkeriiet. Minu enda lemmik on aga kohtumine Riia kiisuperega, kellest kirjutan ma siin. Ilus mälestus.

❤ Intervjuud: Sellel aastal ei teinud ma ühtegi intervjuud, kuigi eelmisel aastal näitasin teile kuidas toimetavad Natasha, Laura ja Jerome. Küll aga peaksin end kokku võtma ja näitama teile rohkemaid inimesi. Sellel aastal ilmus ju lausa mitu nullkuluteemalist eestikeelset blogi. Hea meelega tutvustaksin Liisat, Gretet ja paljusid teisi, kelle blogidesse zero waste teemaline nurk tekkinud.❤ Üks lahe foto: Vahva fotoseeria on postituses Riia kiisupere, kui aga ühte konkreetset välja tuua, siis mulle meeldib see liblikate söömalaua pilt. Tegin klõpsu Londonis liblikate "loomaaias".

❤ Õppetund: Aasta otsa uusi riideid ostmata kukkus mul sel aastal läbi. Sain hakkama 100 päevaga. Minu õppetund sellest eksperimendist on see, et ma järgmine kord jagan oma challenge'eid blogilugejatega, kui need on läbi saanud. Mis ma tuleval aastal omale väljakutseks võtan, seda saab teada alles aasta pärast. Kirjuta kommentaaridesse, mis on sinu pakkumised.

❤ Hea toode: Minu selleaastane hea avastus on olnud Diomina tahke šampoon. Soovitan soojalt kõigile. Teine lahe toode on olnud minu parim sõber tõukeratas, mis on arvatavasti kõige etem ost minu elus. Kohutavalt vahvalt olen saanud sellega avastada Riiat ja üleüldse kulgeda oma elus tõuksides ringi. Tegu on hea ostuga, kuna paneb mind rohkem liikuma ja toob mu igapäeva üllatusi.

❤ Külalispostitus: 5 lemmikut zero waste toodet Gretelt, kes toimetab blogis Pakendivaba. Mina kirjutasin ka tema blogisse oma viiest lemmikust, mida saab lugeda siit. 

❤ Sellel aastal postitatud postituste arv: 122, vähem kui eelmisel aastal. Täiesti arusaadav, kuna mul on olnud kohutavalt tegus aasta väljaspool blogiaskeldusi. Elasin ju vahepeal Londonis ja sügisest kolisin Riiga. Päris tore on olnud see, et need kaks kogemust on toonud blogisse ka uusi lugejaid. Londonist on plaanis veel kirjutada, kui hingetõmbeaega rohkem ja muidugi tuleb Riiast veel ohtralt postitusi, sest et kuidas muidu?! Riia mu arm ehk armas nullkulu keskus.

Midagi uut: Kirjutan nüüdsest ka Rahageeniuse blogis nullkulust. Näiteks kirjutasin ma artikli "Mida tähendab tarbija "ei"?". Uus on ka see, et panin kõik nullkulu veganretseptid eraldi instagramikontole. 

❤ Blogiauhinnad: Ei osalenud sellel aastal. 

Blogilugeja uuring: Sai ka sellel aastal tehtud blogilugeja uuring, kui blogi taas aasta vanemaks sai. Selle järgi sain teada, et lugejad ootavad, et ma kirjutaksin tihedamini. Seda ootust ma ilmselgelt täitnud ei ole, pigem kulgen vastupidises suunas. Pole lihtsalt aega ja ausalt öeldes näib mulle enam ja enam, et mul ei ole midagi öelda. Ma ei julge midagi öelda. Ma ei viitsi midagi öelda. Räägiks ehk seltskonnas? Arutleks koos? Mis ma ikka siin üksi kaagutan. Teine asi, mis mind uuringust üllatas oli see, et lugejatel pole vastumeelsust reklaamide ja sponsoreeritud postituste osas. Veerand vastanutest isegi tõi välja, et nad ootavadki selliselt blogilt rohkelt toodete tuvustusi, loosimänge, sooduskoode jms. Siinkohal pean teid aga kahjuks alt tõmbama, sest Eestis selliseid inimesi küll, kes kõike müüa oskavad. Mina esiteks ei taha ja teiseks ma ei viitsi. Elus rohkemat kui uusi tooteid pidevalt testida. Küll aga kui ma aeg-ajalt midagi huvitavat ostan, eks näitan teilegi.
❤ Oluline projekt: Selle aasta esimeses pooles sai punkti Feministeeriumi ja Nullkulu vahel korraldatud ühisprojekt. Selle raames korraldasime töötube, vestlusringe, ilmusid teemakohalised artiklid. Kõige viimane kirjatükk küsis, kas keskkonnast hoolivad vaid naised?

❤ Idee, mis kükitab kuklas: Postitused podcastina! Paar aastat tagasi proovisin Generaadios keskkonnateemalist podcasti teha, ent sain kiirelt aru, et ei ole see siiski minu formaat. Küll aga olen ma pikalt mõelnud, et mulle meeldiks, kui postitused oleksid kättesaadavad kuuldavalt, etteloetult. Kuna ma ise alati loen oma postitused kõvahäälselt enne avaldamist ette, siis minu peas on blogi kuuldava häälega. Minu häälega. Tahaksin seda formaati ka teistele jagada. Pealegi, ma alati ise info tarbijana eelistan podcasti kirjalikule blogipostitusele.

❤ Uued teemad blogis: Rääbu jalutama õpetamine, London, eksperiment aasta otsa uusi riideid ostmata, Riia, tüütud ja naljakad korterikaaslased. Kõige vähem sai sellel aastal tähelepanu armas Rjääps, sest alates mai lõpust nägin teda nii harva. Kahjuks pole ka tuleval aastal meie koos chillimise tihedust oodata. Pean vist hakkama ilukirjanduslikke postitusi oma kassist kirjutama.


Parim mälestus: Käisin Londons naiste marsil! Nüüd on minu plakat ka lausa muuseumieksponaat. 

Koostöö: Biomarket, Müürileht, Pillirookõrs, ÕF Tahpoon, Stella Soomlais, Vegshop, Ösel Birch, Loomalausuja, Geenius Meedia, Terevisioon, R2

❤ Kohtumine lugejaga: Täiesti absurdsel kombel kohtasin ma Londonis üht oma lugejat. Põrkasime kokku ja ta tundis mu ära. Küll see maailm on ikka pisi.

Kohtumine kaasblogijaga: Mul oli sel aastal õnn ja rõõm süüa koos Jummel Juurikaga temaküpsetatud kooki! Olen ta tegemistel pikalt silma peal hoidnud ja kaasa elanud, mistõttu Londonisse minnes oli mul kindel plaan ka kuidagi temaga kokku saada. Nägin oma silmaga Mayat ja Martinit ning joonistatud kasse, kellest Anett oma blogis pajatab. Vahva pere, täpselt nii nagu blogis. 

❤ Üks üritus: Londonis elades sain ma käidud päris mitmel zero waste teemalisel üritusel. Kui Eestis olen pigem ma selles rollis, keda kutsutakse nullkulu tutvustama, siis Londonis sain ma rahulikult halli massi sulanduda ning lasta teistel mind innustada ja kasvatada. Kõige mõnusam üritus, kus ma käisin, oli Zero Waste Meetup, millest ma kirjutasin pikemalt siin. Peamine, mis ma sellest endaga kaasa võtsin, oli see, et nullkulu igapäevaaktivismist jääb väheseks ja ainus viis maailmas aidata midagi muuta on minna ettevõtluse teed või hoides ühiskonnas diskussiooni üleval ning lüües kaasa poliitikakujundamises. Eks iga väike tarbijavalik on oluline, ent efektiivne meetod hõlmab siiski masside kaasamist.

Selline oli siis minu blogiaasta 2018. Tänud kõigile lugejatele ja kaasamõtlejatele. Järgmiste postitusteni! Kallid!

Kommentaarid

  1. Jaa, podcast oleks küll tore, kuna mul on suht iseseisev töö siis tööjuures kuulan tihti kui avastan midagi uut ja huvitavat, saab teha kaks ühes.

    VastaKustuta
  2. Kirjuta ikka väljakutsetest nagu aasta ilma uute riieteta vähemalt algusest ja lõpust! On vaja rohkem ausaid maailmaparandusblogisid, mis näitaksid muuhulgas mitteglamuuri ja ebaõnnestumisi. See tekitab nullkululastele, eriti päris algajatele või muidu mitte väga enesekindlatele, tunde, et nad ei ole halvad inimesed, kui kõik ei lähe kohe üliinimlikult hästi. Aitäh!

    VastaKustuta

Postita kommentaar