NÕUDEPESUVAHEND - KASUTADA AINULT KINNASTEGAMinu armsa Võsavillemi korteris on Pur nõudepesuvahend Hands and Nails. Kui ta siia kolis, oli siin see juba olemas eelmisest elanikust. Noh, tead ju küll seda roosa vedelikuga küürimisvahendit? Kuna mind viimasel ajal on väga huvitanud, mis on laiatarbe kauba koostisosadeks, siis jäin ka selle toote pakendit silmitsema. 

Toote visuaal, mis on põhimõtteliselt laisa tarbija peamine infoallikas, tõdeb, et tegu on nõudepesuvahendiga, mis peaks olema sinu kätele ning küüntele eriti hea. Selle ph tase on mõeldud olemaks inimnahale vastav, ning sellele on lisatud spetsiaalselt kaltsiumi sinu habraste küünte jaoks.  Näen illustreerivalt fotolt viidet pärlitele - eeldan, et toode pakub mu kätele luksuslikku kaitset ning hoolitseb nende eest. Näiteks Selveri epoe infotekst antud toote kohta mainib, et toode on hea kuivale ning tundlikule nahale. 

Etiketi allservas panen tähele ka European Centre for Allergy Research Foundation litsentsmärgist, mida ausalt öeldes näen esimest korda. 

Ent mis uskumatut asja ma tagumiselt etiketilt loen? Esiteks on näha toote tagasildil suurt ohumärki, mis märgib, et selle tootes sisalduvad ained tekitavad: ägedat mürgistust suu- või nahakaudsel manustamisel ja/või sissehingamise, lisaks võib märk tootel tähistada ainete narkootilist toimet.  

Peamine pommuudis toote puhul on selle kirjelduses. Tootekirjeldus ütleb, et toodet kasutades on tarvis kanda kaitsekindaid ja/või kaitseprille. Jah, just nii. Kindaid. Prille. Nahaga kokkupuude ohtlik. Ahah. Ja huvitav, kuidas siis kogu see jutt käte hooldamisest peaks siinkohal pädema, kui toode on ohtlik paljaste kätega kasutamiseks? Mis mõttega on tootesse lisatud kaltsiumi, et see mu küüsi paitaks? Või kas üldse on seda sinna lisatud, kui toote visuaal ning pealkiri seda reklaamib? Mis  seal koostisosades siis on, et toode tekitab ägedat mürgistust?

Tootes on anioonsed pindaktiivsed ained ja amfoteersed pindaktiivsed ained, lõhnaained (selgitamata mis täpsemalt), metüülisotiasolinoon ja bensisotiasolinoon. Viimased kolm ainet on siis tuntud kui allergeenid. Esimesed kaks ohtlikud keskkonnale ning ärritavad ka nahka. Mingist kaltsiumist pole koostisosades haisugi, seega seda sinna lisatud ei ole - tarbija eksitamine, you got it

Üks odavamaid ning enim vahtu tekitavamaid pindaktiivseid aineid on naatriumlaurüülsulfaat ja naatriumlaurüüleetersulfaat. Muide, kas sa teadsid mida need odavates šampoonides, juuksevärvides, hambapastades, suuloputusvedelikes, põrandapesuvedelikes jms toodetes olevad ained loodusesse sattudes teevad? Nad pesevad maha putukatse kaitsekihi, häirides rakumembraanide tööd ning tekitades rakkude sisemuses lekkeid, mille tulemusena putukad hukkuvad. Lindude puhul pesevad nad maha sulestiku vetthülgava kihi, mille tulemusena suled ei hoia enam sooja ning see võib jahedas kliimas põhjustada lindude alajahtumise. Need ained on mürgised mageveekaladele ja selgrootutele, nad takistavad bakterite kui ka taimede kasvu. (1)

Mind paneb imestama, et mis organisatsioon säärasele nõudepesuvahendile küll "allergikutele soovitatud litsentsmärgise" on julgenud anda? Euroopa Allergiauuringute Keskuse kohta ei ole väga palju infot leida. Tegu on MTÜga, mis annab oma "litsentse" suurkorporatsioonidele (brändid nimega Philips, Mercedes-Benz, L'oreal, Schwarzkopf jpt). Euroopa Ökomärkide otsingumootorist ma nende märgistust ei leia. Üleüldse on nende kohaolu internetis .. imelik?  Ma kahtlustan kulmu kortsutades, et tegu on rohepesuga. 

Sellest kiirest guugeldamissessioonist selgub, et toode on ohtlik nii selle kasutajale kui ka keskkonnale. Toode esitab kolme valeväidet. Esimene neist on see, et see sisaldab koostisosa, mis peaks olema kasutajale kasulik ehk hooldav, seda nii tekstis (pH nahaneutraalne) kui ka pildis (visuaal kätest, mis teineteist hellalt hoiavad). Kolmas väide on see, et tegu on tootega, mis on paslik allergikutele. Kuigi litsentsmärgis võib olla iseenesest õige, kuna MTÜ ise seab paika oma standardid, siis väide, et toode sobib allergikutele ei lähe kokku koostisosade olemuse ning mõjuga inimese tervisele. 

Mõistan ma kogutud info põhjal, et mina seda toodet mitte kunagi osta ei kavatse (kuigi ega see mul plaanis nagunii polnud, nüüd ma aga tean konkreetselt selle toote puhul miks mitte) ega soovita seda ka kellelegi teisele. Mõistan isegi hukka selle toote müümise nii Eestis kui ka mujal. 

Siinkohal võiks küsida antud toote edasimüüjatelt nagu näiteks Rimi, Selver, Comarket, Maksimarket jms kauplused Eestis, et miks nad on säärast toodet nõus müüma? Kas nad tõesti tahavad kaudselt toetada rohepesu, tarbijate eksitamist ning inimeste kui ka keskkonna tervise kahjustamist? Tegu on suurfirmaga. Henkelil on sadu brände ning tuhandeid tooteid. Nad on edukad, orienteeritud ettevõtlikuse kasumlikkusele ja ahnusele, ükskõik millise hinna eest. Siinkohal saavad kõige otsesemalt vahele astuda edasimüüjad, antud toodet oma tootegruppi vastu võtmata. Miks mitte võtta edasimüüjana lubadus, mis loobuks rohepesuga toodete müügist? Muidugi saab teha ka tarbija oma teadliku valiku antud toodet lihtsalt mitte osta ning seda oma rahakotiga boikoteerida, ent nõnda on muutused liialt aeglased tulema.

Ehk siis tänase postituse õpetusterad - rohkem kriitikameelt, teravat silma ja uudishimu!

(1) Mõtle mida tarbid. Vali vähem ohtlikke aineid sisaldavaid tooteid. Käsiraamat õpetajatele. Tallinn 2014 “Balti riikide infokampaania ohtlikest ainetest" projekti raames loodud trükis 
http://bef.ee/wp-content/uploads/2014/04/TeachersHandbook_EST.pdf

Kommentaarid