TASUTA ASJAD. TASUTA!Tasuta asjade grupp facebookis. Mõtlesin teha seekord ühe postituse minu kogemustest selle grupiga. Üldpildis mulle väga meeldib virtuaalne tasuta asjade pakkumisplatvorm, kuna see hoiab kokku uuskasutuskeskuste töökulud. Ainult et reaalsuses lisandub sellele lihtsale lahendusele inimfaktor, mistõttu asjade võtmisest-andmisest saab palju isiklikum protsess, kui vanakraami kaupluse külastamine kunagi olla saab.

Digikas

Mõtlesin teha üht kunstiprojekti, mille tarbeks oli mul vaja üht seebikarp-digikat. Mõtlesin, et küsin tasuta asjade grupist, ehk näkkab. Toredal kombel üks vene härra pakkuski mulle täpselt parajalt sobivat, ainult et "tasuta" tähendab tema jaoks rahata varianti, aga midagi peab siiski vastu andma. Tema kindlaks sooviks oli üks jalutuskäik. Ma ei jõudnud sellele kuidagi reageeridagi. Vaid üks suur "Appikene!" vasardas mul peas. Siis hakkas ta mulle saatma igasuguseid pilte endast ja oma töödest. Üsna pea hakkasin saama komplimente oma profiilis kuvatava välimuse kohta... Blokk. 

Veiniriiul, kausid

Olin seekord pakkuja rollis. Leppisime kokku, et ta tuleb asjadele järele. Andsin talle oma aadressi, millele ta vastas, et tuletagu ma talle ikka meelde, et ta tulema peab. Täiega veider. Ega ma talle oma asju pähe ei määri, teisi tahtjaid on ju küllaga. Ah, igatahes vastaval ajal on ta mul ukse taga - nii ta vähemalt mulle helistades väidab. Panen endale käbe midagi selga ja ka papud jalga (see on siinkohal oluline ära märkida, kuna tihti lähen ma paljajalu alla ukse vastu). Torman asjad käes alla ja avastan, et teda ei ole. Imelik. Helistan - vastu ei võta. Helistan uuesti. Naine väidab, et ta on kollase maja ees. Jah, mu maja on kollane. Siis ta väidab, et siin lähedal on trammipeatus. Jah, mu maja ees on trammipeatus. Ainult et teda ei ole siin, ma ei näe teda. Siis ta ütleb mulle, et ta on maja ees nr 8. Ei, ma ei ela majas nr 8, ma elan 2 maja edasi. (Numbreid ei oska või?) Veidike jamamist ja tuleb välja, et ta on paralleeltänavas, tänavas mille nimi on X, mitte Y. Ta oli täiesti vale maja ees, millel ei olnud sama number ega tänavanimetus - info, mida ma eelnevalt talle facebookis vägagi konkreetselt edastasin. Huvitav miks oli ta täiesti valel tänaval vale numbriga maja ees? Vähemalt linnaosaga pani täppi. Jooksin nagu mingi lollakas oma kodustes lounge riietes mööda kvartalit. Ja hiljem ei saanud ma mingit vabandust ega midagi. Pigem oli tal mind kohates selline ilme, et miks tema nii kaua passima ja mind ootama pidi. 

Uus reegel. Kui sind ei ole mu ukse all, siis sind ei ole. Saab keegi teine.

Kiirköitjad

Üks noor vene naine tuli mulle korteri ukse taha, et võtta mõned mulle üleliigsed bürooköitjad. Mis teeb loo tähelepanuväärseks siinsete lugude seas on see, et vastutasuks andis ta mulle tänutäheks kaks üksikut pakendatud teekotikest. Tead küll, need eraldi kiles olevad teepadjakesed, mida on ühes teepakis nii 30. Ainult, et mina sain sellest kolmekümnest kaks. Täiega imelik. 

Aknatihendid

Leppisin ühe meessoost isikuga kokku, et ta võib tulla hommikul 10:00 minu poolt läbi, annan talle minu poolt ära antavad aknatihendid. Kuulen, kuidas keegi tuleb paar minutit enne kümmet uksele ja koputab. Olin just riideid vahetamas, tõmbasin kampsuni üle pea, püksid jalga ja läksin ust avama. Tüüp oli selle paarikümne sekundiga läinud. No kui kaua ma ikka kapsunit ja paari teksaseid jalga panen - 20 sekundit? 30? Pärast sain sõnumi, et ma olen niivõrd ebaviisakas inimene, et teisi üle tõmban. Mis põhjusel ma peaksin kedagi niimoodi ebaausalt kohtlema, ma tahan neist asjadest ju lahti saada. Nad on mul ees, nad häirivad mind ja kui sina nendele järgi ei tule, siis ma pean uue inimese otsima ja kokku leppima aja jne.

Kaltsuvaip

Panin tasuta asjade gruppi kuulutuse, et annan ära suure ja väga heas korras kuningsinistes toonides kaltsuvaiba. Esimeste küsijate seas oli neiu Rakverest. Oma vabal soovil pakkus ta vastu värskeid koduaia tomateid ja selle magusa pakkumise tõttu lubasin ma vaiba talle. Ta lubas vaibale tulla järgi nädala lõpus, see jäi aga teatud põhjusel ära. Siis tuli teine lubadus, millest samuti loobuti. Ja nõnda mitmeid kordi. Selle paari nädalase lubamisperioodi vältel sain teada põhimõtteliselt kõigest tema eluprobleemidest, kuna alati sain ma pika vabanduskirja. Täiesti võõras inimene, aga ometi pani ta mind endast liiga palju teadma. 

Loobusin temaga jamamisest ja andsin vaiba teisele inimesele. Veidi aega peale seda, kui teavitasin teda sellest, et annan vaiba kellegile teisele, pakkus ta välja, et ma võiksin vaiba talle koju transportida. Rakverre? Tallinnast Rakverre? Panen kahekümne kilose vaiba õlale ja lähen rongi peale?  

Riia nukuserviis

Kord sain ühe serviisi eest pihku purgi ise marineeritud seeni. Võõralt inimeselt. Täiesti võõralt inimeselt, isekorjatud seentega. Ja need ei olnud kukeseened. Minumeelest on see väga imelik kingitus. Võõrale inimesel ei julge ma omatehtud kookigi pakkuda. Purgi sisu läks tualettpotti. 

Ligadi logadi eesti keel

Ma lihtsalt pean selle siin välja tooma. Ou mai gaad, kuidas ma vihkan kui keegi kirjutab mulle ühes pikas sõnaokses miljon erinevat lauset, kus pole kasutuses ühtegi kirjavahemärki ega suurt algustähte. See ei ole tolereeritav. Ausalt öeldes, see isegi hirmutab mind. Ja noh, eesti keele oskus on ......

"tere oleks huvitatud sellest valgest riiulisd aga järgi saan tulla alles esmaspäeval arvan ma auto katki metallist rest on nimeks asjal kas on terve ikka tasuta"

"Tere kas pussled on alles soovin ja kas postigaa saadadr Aga puslef"

Kommentaarid

 1. Oi kui tuttav teema! Lõin paar aastat tagasi Pärnakatele mõeldud Annan ära Pärnus grupi. Meid on seal nüüd üle 10 tuhande liikme ja grupp toimib aga oi oi kui palju oleme saanud seal kakelda igasugustel teemadel. Sellest võiks isegi raamatu kirjutada...

  VastaKustuta
 2. Miks sa kooki ei julge pakkuda teistele ja kellegi teise tehtud seenehoidist süüa? Mürgiseened ja allergeenid? Ma ei ole selle peale tulnud, et nii ettevaatlik olla, kuigi olen ka igasugu vahetuskaupa elus teinud.

  VastaKustuta
 3. Oleksid võinud öelda, et ei soovi seeni vms, mitte ära visata. Arvad, et ta tõesti annaks seeni, mis oleksid mürgised? Ilmselt ei teinud ta ainult ühte purki spetsiaalselt sinu jaoks.. Kui ta oli elus, siis oleksid sina ka olnud. Mul hakkas sellest naisest igatahes kahju. Ja miks sa kooki ei julgeks pakkuda? Mis sa niivõrd teisiti teed koogi valmistamisel kui mõni väiksem pagariäri näiteks? Ei pese käsi selle tegemisel? Retsepti ju julged jagada?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lastele õpetatakse põhjusega, et ära võta vastu võõra käest pakutavat kommi. See käib kõikide toiduainete kohta, eriti veel seente. Muidugi on tõenäosus, et keegi meelega inimesi mürgitab väike, AGA Eestis on niivõrd palju seenehooajal mürgistusega inimesi haiglates. Muidugi ei söö keegi meelega mürgist seent, aga vigu võib igaüks teha.

   Võhivõõrale inimesele tänavalt ei paku ma sama moodi ükskõik millist toiduainet, eriti veel midagi omaküpstatut. Ma ei taha panna kedagi ebamugavasse positsiooni, nii nagu see konkreetne isik mind pani.

   Kustuta
 4. Minuarust oli meeletult armas,et ta purgi enda tehtud seeni tõi. Sellised kingitused on kõikidest kingitustest kõige soojemad. Väga šokeeriv oli lugeda,et seened leidsid tee tualetipoti. Mis on pistmist väikestele lastele õpetatud ''ära võta võõralt kommi vastu ja ära mine võõra vanainimesega tema koju armsaid kiisupoegi vaatama'' sellega ,et keegi heast südamest vahetuskaubana purgi seeni tõi?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma kahjuks ei julge süüa võõra inimese korjatud seeni. Veel vähem julgen ma mullekingitud purki edasi kinkida, mille sisu osas ma ei ole kindel. Kui seened oleksid olnud nt kukeseened, mille välimuse järgi oskab igaüks neid tuvastada, siis seda teinud ei oleks.

   Kustuta

Postita kommentaar