KUIDAS SAVIGA JUUKSEID PESTAOlen kuulnud kuidas naised saunas räägivad, et juukseid saab pesta peale šampooni ka saviga.  Pean juba tükimat aega jahti kõigele sellele, mis on oma olemuselt ja funktsioonilt lihtne. Minu jaoks on täiuslikel toodetel üks-kaks-kolm koostisosa. Tahan, et need kannaksid endas kvaliteeti ja see on küll. Ei ole tarvis mulle odavatest toorainetest valmistatud retsepte pähe määrida. Lihtsuses peitub võlu ja lihtsuses peitub tervis. Tervis omakorda on ilus. Sellest hoiakust tulenevalt tahtsin ka mina katsetada saviga juustepesu. Kas sellega tõesti saab juuksejuurtelt eemaldatud rasu ja mustuse? Või hoopiski rikun ma sellega ära oma peanaha ja ilusad heledad kiharad? Egas midagi, kui eksperiment ette võtta, sest et muud moodi teada ju ei saa. 

Olin juba pikemat aega tähele pannud, et üks koht, kust mugavalt omale Marokost pärit savi nimega Rhassoul osta, on Bio4You kauplus (link). Esimesteks katsetamisteks sobib nimelt nende toode hästi, sest 50ne grammise plastkotiga (2,85€) saab kaks korda pead pesta või siis pesta poole kogusega pead, ning teisega teha näomaski. Näomaskide sõber ma ise aga kahjuks ei ole, mistõttu, siinses kogemuspostituses keskendun ainult juustele.

Ütlen kohe ära, et ma ei tea kust Eestis pakendivabalt Rhassoul savi osta saaks. Kõik, millega seni olen kokku puutunud, on plastpakendis, suurim neist 250g. Internetist saab aga ka muidugimõista suuremaid koguseid osta, näiteks kilo või viie kilo kaupa. Nõnda on saviga pesemise hind üpriski odav.

Kuidas juuste pesemine väja näeb? Saviga juuste pesemine on üllatavalt lihtne. Tuleb pulber ainult veidikese veega kokku segada ning seejärel segu peanahale kanda. Pikaajalise kasutamise puhul on mõistlik savisegu juba eelnevalt purki valmis teha ning anumat dušširuumis käepärases kohas hoiustada. 

Olen proovinud oma juukseid Rhassoul saviga pesta nii vedelema kui ka paksema pastaga. Mõned retseptid, millega ma internetis kokku puutunud olen, on savi väga vedelaks lahjendanud. Lausa sellise konsentratsiooniga, et toodet hoitakse pudelis, kuna veekogus on mitmeid korda suurem kui savi enda. Mulle endale meeldib aga korralik pasta kokku segada ning sellega oma peanahka masseerida. 

Pesemiskogemus ise pole kuigi meeleolukas, sest savi ju teadupärast ei vahuta. Teine asi, mis veel teistmoodi on - kasutatud vesi on pruun.

Kuidas juuksed peale saviga pesu tunduvad? Kui ma esimene kord saviga pesin, siis on mul eredalt meeles, kuidas juukseid loputades oli näha, et palsamit nad ei vaja. Kui mõned tahked seebid jätavad juuksed karedaks ja raskesti läbikammitavaks, siis Rhassoul saviga ma seda ei tundnud. Kui juuksed olid ära kuivanud, siis olid teised keskpäraselt kammitavad. Elektrit täis ei olnud, mistõttu oli nende rasusus tavapärane - ei midagi liiga palju, ei midagi liiga vähe. Mis muidugi kõige olulisem, savi pesi juuksed tõepoolest puhtaks. Ja muide, tol päeval kui ma esimest korda savipesu katsetasin, oli mul üks vana hea good hair day. Vot see on paljulubav!

Esimestel kordadel tasub muidugi ettevaatlik olla, sest paksude juuste puhul tagant, mõned sentimeetrid kuklast ülevalpool, võivad juuksed rasuseks jääda. Tahkete šampoonidega pesijad aga võivad ses osas kogenud olla, sest ka nendega võib juhtuda, et mõned kohad ei saa kas korralikult seepi või seep ei saa maha loputatud. Tasub lihtsalt hoolikalt savi peanahale määrida ning loputada. Loputada, loputada ja veelkord loputada.

Olen saviga nüüd juukseid saanud pesta ligemale kuu. Mida oskan kosta? Puhtad, terved juuksed on mul. Mingisugust üleloomulikku sära ja volüümi saviga kiharaid pestes ei saa. Aga kas seda ongi vaja? Kas see on see, mis teeb meid ilusaks? Igal juhul olen ma saviga pesust tagasihoidliult öeldes vaimustuses, sest saviga juustepesu on päris lahe! Eks muidugi tahan ma näha, kas kuivadel talvekuudel on mul palsamit vaja või mitte, aga senini pean küll enda käest küsima, miks ometi ma varem ei taibanud savi katsetada. 

Kommentaarid

 1. Praktilise poole kommentaar - savi, nagu ka liiv jmt mittelahustuv, setib torudesse ja neid ummistada. Kui orgaanilisi aineid saab veel tugeva leelisega ära lagundada, siis savi võib torud nii ära ummistada, et on vaja töömehe sekkumist toru puhastamiseks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hea tähelepanek. Eks siin tuleb mängu erinevate inimeste erinevad harjumused (kui tihti pesed, mina näiteks kord nädalas), palju inimesi peres seda toodet kasutab, milline on torustik ja kas üldse on. Kes ummistusi pelgab, saab seda kasutada näiteks matkal, suvekodus, kui puudub kaasaaegne dušš jms.

   Kustuta
 2. Ma pesin saviga kuni mu torud ära ummistusid. Mul ka pikemaajaliselt kuivatas juukseid, sest savi imab juustest rasu välja. Kui juuksed on kuivusele kalduvad tasub mõelda mingi niisutaja peale või teha korra nädalas õlimaski.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma õnneks pole seda veel täheldanud. Pigem näen seda erinevate tahkete šampoonide puhul, et juuksed kuivad kui heinakõrred. Aga ma ei lase sel peas ka kaua olla, kiirelt pähe, masseerin igale poole peale ning kohe ka loputan maha. Nö maskifunktsiooni ma selle saviga saavutada ei taha.

   Kustuta
 3. Aga mis kanalisatsioon arvab sellest, et vees lahustumatut savipulbrit sisse uhatakse kogu aeg?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nagu ma eespool ka vastasin, siis eks see oleneb ju kui tihti sa seda kasutad - iga päev, üle päeva, kord nädalas, paar korda kuus.

   Kustuta
 4. Kas Eestile lähemal toodetakse ka pesuks sobivat savi ? See konkreetne on Marokost, mis tähendab transpordist korralikku jalajälge...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma ei tea kahjuks seda. Iseenesest võib ju proovida ka koduse sinisaviga juustepesu, kuigi mul ei ole sellega mingisugust kogemust.

   Mida aga ökoloogilise jalajälje kohta öelda: ma ei teagi, mis oleks Eesti tingimustes kõige keskkonnasõbralikum šampoon. Munapesu? Õlupesu? Leivapesu? Sea-, hülgerasva- ja veiserasvaseep? Puutuhaleotis?

   Selles osas ei näe ma vahet, kas tellin mina omale koju viiekilose savikoti Marokost, või teeb seda väikeettevõtja ning valmistab välismaal toodetud koostisosadest mulle seebi.

   Eksootiliste vürtside ning muude vahenditega kaugelt väljamaalt teen ma tavaliselt nii, et kui ma reisin või tean, et sõber reisib, siis toon/lasen tuua kohapealt omale tarvilikku kaasa. Näiteks toon ma alati välismaalt loorberit - korjan ise loodusest. Ehk toimetada samamoodi ka saviga?

   Kustuta
  2. Eestis ise-enesest neid kosmeetikatootjaid on, kes kohalikku savi ja muud materjali kasutavad. Võib-olla peaks neile šampoonitegu ka soovitama :)

   Kustuta
  3. Kas sa saad neid tegijaid nimetada? Ma ei ole leidnud ühtegi toodet, kus oleks 100% ainult Eesti päritoluga koostisosad.

   Kustuta
 5. Olen pesnud rassulsaviga aastaid. Juuksed ja pirtsakas peanahk on väga rahul. Otstesse määrin pärast pesu natuke mingit õli (kookos, makadaamia). Torustik pole veel jonnima hakanud, sest olen majapidamises ainus, kes savi sel eesmärgil pruugib, ning seda umbes 1-2 x nädalas. Vahepeal "värskendan" juukseid ökobeebipuudriga. Mureks ongi olnud see, kust mõistliku hinnaga keskmist kogust hankida. Mingi vahe tõi üks Eesti firma hea kvaliteediga pulbrit maale, kuid nemad on tegevuse lõpetanud. Viimati tellisin eBayst 1 kg koti, millest jagub päris kauaks, kuid selle savi omadused polnud nii sümpaatsed kui eelmisel miskipärast.

  VastaKustuta
 6. väidetavalt peaks loputama õunaäädika lahusega, et saada happelibe tasakaal tagasi.

  VastaKustuta

Postita kommentaar