TESTIN: KUUTOPSIK

Mul on väike ülestunnistus vaja teha. Nimelt olen ma vist viimane rohelise mõtlemisega naine siin maamuna peal, kes pole veel kuutopsikut proovinud. Sai teine nüüd ette võetud. Jagan sinuga oma mõtteid, ehk ka sina oled seni vaid sinnamaale jõudnud ning vajad väikestviisi utsitust.

Pöördusin Viljakusmonitori (link) tiimi poole, sest ma olen tundnud kuidas viimastel kuudel/aastatel on minu keha muutunud ning ma soovin päevade ajal proovida senisest teistsuguseid abivahendeid. Varasemalt olen katsetanud merikäsna ja tekstiilist pesukaitsmetega, viimased kuud kuuriiete ehk lekkekindlate aluspükstega. Kunagi ammu kasutasin ka klassikalisi tampoone ja hügieenisidemeid, aga need pole kindlasti mitte mulle mõeldud. Mina vajan midagi, mis oleks sel perioodil mu kehale hell, st ei kuivataks liialt, ei jätaks keha sisse polüestri-, puuvilla- või viskoosikiude, pakuks ohutut kasutajakogemust ning oleks ka kindlasti keskkonnasõbralik.

Seetõttu valisin Viljakusmonitor e-poest välja A suuruses OrganiCup kuutopsiku. Maksab teine 24€ ning on mõeldud eeskätt naisele, kel on vähene voolus. Täpsemalt saab toote kohta uudistada siit.Kuutopsik tuli minuni papist pakendis. Menstruaalanum on selle sees asuvas pisikeses valges puuvillases kotikeses, mida saab paeltega sulgeda. See kott ongi mõeldud topsi hoiustamiseks kui see just parasjagu kasutuses ei ole.

Menstruaalanum ise on üpriski paksust, ent pehmest silikoonist. Seda saab hõlpsalt igatpidi venitada ja murda, lahti lastes taastub kuju silmapilkselt. Need omadused on olulised just seetõttu, et seda oleks lihtne sisestada, et see püsiks mitmeid tunde korralikult paigal ja hiljem oleks topsiku eemaldamine hõlbus. 

Minu eelarvamus topsist oli teistsugune kui reaalsuses. Seinad on palju paksemad ning ülemine rant mõnusalt kumer. Kartsin, et just see ülemine rant võib kuidagi ebamugav olla ning suruda liialt - nii, et tekitab valu. Juba etteruttavalt öeldes, et mingit ranti ei ole kuutopsikut kasutades kindlasti mitte tunda, rääkimata topsist endast. 

Aga kuidas seda siis kasutada ja kas see on väga keeruline? Mulle väga meeldib, et paberpakend, millega tops sinuni jõuab, utsitab inimest asja rahulikult võtma ning proovima-proovima ja veelkord proovima. Kui esimene kord topsikut sisestada ei õnnestu, pole lugu. Tee väike paus ning proovi hiljem uuesti. 

Mäletan kõige esimest korda kui ma alustasin tampoonide kasutamist. Milline frustratsioon kui asjad ei läinud nii nagu reklaamides, kus valgetes pükstes naeratavad neiud ingellikult ringi liuglevad. Kartsin, et ka kuutopsikut kasutades leian ma end samast seisust 12 aastat tagasi. Aga võta näpust! Kuutopsiku sisestamine ei olnud üldse mis teps raske ning siinkohal saab kindlasti öelda, et harjutamine teeb meistriks. Juhend kindlasti ka aitab. 

Kanda saab teist kauem kui tampooni, seega plusspunktid. Ka pikemaaegsel kuutopsiku kandmisel ei muutu teine kuidagimoodi, see tähendab ebameeldivustunnet ei teki. Näiteks tampoonidega on seda hästi tunda, kuidas mingi hetk muutuvad nad eriti jäigaks, kuivaks ja ebameeldivaks. Minu topsik ei vaju ka alla isegi peale pikaajalist kandmist. 

Kahjuks aga seda kogemust mul ei ole, kui küsida, mis tunne tekib ja kas üldse, kui topsik peaks täis saama. Kas hakkan lekkima? Kas tekib mingi pitsitav tunne alakõhus? Seda ma tõesti ei tea. 
Kõige rohkem kartsin ma topsikut muidugimõista eemaldada. Arvasin, et sellest saab üks piinarikas kogemus, mis lõppeb sellega, et kõik kohad on verd täis. Tegelikkuses aga on lugu teine. Tõsi - esimene kord suutsin ma oma püksid ja pluusi varruka ära määrida endalegi mõistmata kuidas, aga kõik teised korrad läks eemaldamine ludinal. Taaskord - harjutamine teeb meistriks. Ainus asi, mida ma veel ei oska teha, on topsikut niimoodi enda sees vajutada, et vabaneda vaakumiefektist. Mu sõrmed lihtsalt ei ulatu! Ma oskan menstruaalanumat eemaldada ainuüksi oma lihaseid pingutades ja varrest ning topsi alumisest osast tõmmates. 

Kaks kõige paremat osa kuutopsiku puhul on kindlasti need, et toodet saab selle täitudes tühjendada ja uuesti kasutada ning tühjendamise pärast ei pea 12 tundi muretsema. Eks muidugi oleneb see viimane osa vedelikukogusest endast. Mõned mu sõbrannad käivad teist ikka iga kolme tunni tagant tühjendamas, mul endal on selles osas vast vedanud. Kuutopsiku omanikuna pole kunagi muret, et hügieenisidemete või tampoonide varud on otsa saanud. Sul on üks toode mitmeks aastaks. Hea, lihtne ja odav. 

Kas ma jään kuutopsikut ka edaspidi kasutama? Kindlasti jääb teine minu vannituppa. Plaanin teist ka edaspidi tarvitada, kuigi arvatavasti ainult raskematel päevadel. Kui võrrelda omavahel kuuriideid, millest ma olen varasemalt kirjutanud siin ja siin, ja kuutopsikut, siis ma pigem kaldun lekkekindlate aluspükste poole. Neid kahte on minumeelest hea kombineerida. Eriti siis, kui sa kardad lekkimist või kui voolus on kuutopsiku jaoks liiga väike. 

Kui aga astuda korraks sammu tahapoole ning kuulata, mida teised naised räägivad ja millised nende kasutajakogemused on, siis tuleb tõdeda, et minu topsikukatsetamine läks algaja õnnega ludinal. Olen isegi üllatunud. Minu topsik ei libise maha, see ei suru mu põiele, mul ei teki lekkimist ega muid probleeme. Proovides esimest korda OrganiCupi menstruaalanumat oskan öelda, et see mudel sobib mulle. Mul ei ole valus seda sisestades, kandes ega eemaldades ning ma oskan sellega toimetada nii, et kõik jääb puhtaks. Samas aga paljudel on probleeme mudelite ja suuruste leidmisega ning võimalik, et kuutopsik pole ikka see valik, mis on kõige ideaalsem.  Kas sina oled oma kuutopsikuga rahul? Mitmes aasta sul tema seltsis juba käib? Muide, Viljakusmonitor pakub praegu Nullkulu lugejatele 20% sooduskoodi buymeonce. 

Kommentaarid

 1. esimene kogemus oli mulgi positiivne. vedas vist lihtsalt.
  järgmistel kordadel lekkis kõige valemal ajal kõige jubedamal moel. ei julge ikka naljalt enam.

  VastaKustuta
 2. Tellisin esimese Mooncupi, kui õigesti mäletan, oma teise raseduse ajal... Noorim on praegu üheksane. Kasutasin seda aastaid, kuni töö kaudu sain proovida järgmist, mis veel rohkem meeldis. Seda kasutan siiani, üle viie aasta... Vana on ka alles... Mul pole ausalt öeldes tulnud pähegi uurida, kas kasutuseal on mingi piirang? Kas peaks millalgi välja vahetama? Pealtnäha on kõik sama korralik kui enne. Topsiku alge värvus muidugi praeguseks sama mis teisel :)

  http://tikriblogi.net/2014/11/05/natu-vs-mooncup/

  Mõlemad sobisid hästi ja probleeme pole kunagi olnud. Erilises vaimustuses olen aga nüüd, kus mul on lisaks ka lekkekindel pesu. Pärast pikki arvustuste lugemisi tellisin Modibodist (nullkulutajatele sobivalt papist pakendid ja muidu tore) - olen ääretult rahul. Tahan kindlasti blogida sellest ka, aga kuna viimasel ajal elutempo nii kiire ja blogimisest võõrdunud, pole veel jõudnud... Aga kindlasti ühel päeval teen seda - kasvõi just sellepärast, et Eestis pole päevadeks mõeldud aluspesu veel mu meelest väga levinud (võrreldes kuutopsikuga) - ja minu meelest on see jällegi ideaalne täiendus, kuna vahel lekkeid ikka juhtub ja see annab kindluse... Olles samas täielikult diskreetne.

  Ühesõnaga, ma olen ääretus vaimustuses nii topsikust kui lekkekindlast pesust ja ühekordsed hügieenivahendid nagu sidemed, tampoonid, pesukaitsmed... Olen nende olemasolu ammu unustanud :)

  VastaKustuta
 3. Olen olnud OrganiCupi omanik üle poole aasta. Üldiselt olen väga rahul, aga mul on sellega omajagu jamamist olnud. Mõndadel perioodidel ma lihtsalt ei olegi seda korralikult sisse saanud- ei õnnestu paikka saada, vajub alla, paneb alakõhu valutama jne. Siis olengi käega löönud ja korduvkasutatavaid sidemeid kasutanud. Teistel kordadel pole kopsikuga mingit probleemi olnud ja on terve perioodi imeliselt toiminud. Ei tea, mis loogika selle kasutusmugavuse või hakkama saamisega on.
  Muidu hindan ka kõrgelt 12h, millal ei pea temaga üldse tegelema. Nii mõnus! Eriti öösiti!
  Tänu sulle võtsin julguse kokku ja tellisin ka kuupüksid. Ootan huviga!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No täpselt sama! Olen juba 5.ndat aastat kuutopsiku kasutaja. Alguses oli kõik imeline, ca pool aastat olin vaimustuses ning rääkisin kõikidele oma sõbrannadele. Siis aga juhtus midagi ning hakkas koguaeg lekkima, ei saanud enam korralikult paika. Kuid loobuda siiski ei tahtnud ning hakkasin uut otsima. Mõtlesin, et äkki see mudel mulle ei sobi miskipärast. Aegamöödudes olin 4 erinevat topsikut ostnud ega siiski ükski ei sobinud. Ja siis kui olin juba käega lööma valmis, nägin youtubes mitu videot kus seletati millised probleemid võivad tekkida ning kuidas neid lahendada. Katsetasin veel ja oh ime! Kõik sai korda. Aga siiamaani vedeleb mul 3 topsikut, mida ma ei kasuta ning tunnen süümapiinaid, et oma rumaluse tõttu (et ei otsinud abi netis varem) olen raha ja muid ressursse laristanud :( Aga eks kunagi hiljem elus läheb tarvis.

   Kustuta
  2. Mul just ükspäev kui vaja oli avastasin, et mu topsik on kuhugi kadunud. Tol hetkel mõtlesin küll, et kaks ei teeks paha...

   Kustuta
 4. Mul on Lunette'i kupsik ( menstruaalanum on pikk ja lohisev sõna & tekitab mus keskaegse piinamismasina tunde) olnud veidi vähem kui aasta; olen täiega rahul & kui kesiganes selle teemani jõuab, soovitan soojalt. Algus oli siuke "okei, ma olen netis näinud aga how the fuck see reaalselt töötab" segadus, aga
  pole lekkinud, pole ebamugavust, pole muret. Ükskord, kui tõesti ääreni täis sai, siis .. oli siuke põiele surumise tunne, aga muidu täitsa nitševoo. Ausõna, oleks võinud juba varem hankida ja kasutada.

  Lunette' just seepärast et laiskus ja mugavus : sattus Prismas kätte just sellel hetkel, kui mõtlesin, et peaks äkki tellima aga (sisesta miljon aga ja küsimust). Läks õnneks ! Kuna see on lillat värvi (ka kotike), siis pole mul muret, et äkki ajaga määrdub koledaks või miskit.

  Lekkekindla pesuga (tahaks öelda kuuriided, aga meenutab astronaute? :D ) mul kogemust pole, aga millegipärast tundub idee ebamugav (ses osas, et lekkekindel küll, aga äkki ..?).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. "Aga äkki" võib kindlasti juhtuda. Ja võib kihla vedada, et just siis kui kohe üldse pole see aeg :D

   Kustuta
 5. Kasutan sama toodet. Arvatavasti üle aasta ikka juba, ca 2 ehk. Mul on lühike (2 päeva), aga intensiivne kuupuhastus (just 1 päeval) ja on ulnud ette määrimist, kui see intensiivne aeg jääb öösse või pole olnud võimalust päeval kuskil seda tühjendada. Ilmselt need lekkekindlad aluspüksid oleks sel ajal abiks. Selili olles olen tundnud ka ebamugavustunnet. Üldiselt olen rahul. Kasutan ka viljakusmonitori ja tean päris täpselt, millal päevad algavad, kuid üksik tampoon on mul igaks juhuks ikka kuskil käekotis varuks.

  VastaKustuta
 6. Ma alustasin kuutopsikese kasutamist möödunud aasta lõpupoole ja vahelduva eduga ka selle juurde jäänud. Kõige ärritavam protsess nimelt on sisestamine nii, et ei hakkaks lekkima. Vaadanud üha uuesti erinevaid meetodeid ja no ei saa enamjaolt hakkama! Ma ei tea kas ma lükkan liiga sügavale või lasen valel ajal vaakumisse. Tavaliselt kulutan paigaldamisele oma 5+ minutit kindlasti kui mitte 10 suurest pusimisest. Ehk et teooriast saan aru, praktikas aga olen ebaõnnestuja, kui alustan paigaldamisega. Tampoone on kindlasti sellega võrreldes 10x lihtsam ja mugavam paigaldada. Aga ma veel ei anna alla. Nüüd olemas ka mensise püksikud. Vast siis ka kindlam tunne kuutopsiga mässata.

  VastaKustuta
 7. Ma olen seda 'kuutopsikut' juba paar aastat kasutanud ning väga rahul. Alguses oli sisestamine veidi keeruline ning pidin ka erinevaid murdmistehnikaid katsetama, et enda jaoks sobiv leida. Ja esimesed kuud juhtus ka, et topsik lekkis, aga õnneks see muutus kiiresti ning saime suurteks sõpradeks :) muide, kui topsik täis saab, siis minu puhul hakkab ta lihtsalt lekkima. Mingit suruvat tunnet mul pole, seega peaks ise oma voolust tundma ja kontrollima, kuidas olukord on.

  VastaKustuta
 8. Selle anuma kõige hullem häda ongi see hea õnne peale ostmine. Vedas sul siis. Ma olen nüüdseks 3 tk ostnud, ei ole küll väga keskkonnasõbralik. Esimene oli T.o.C., täielik õudus, kõva, valus, vastik, ärge seda kunagi ostke. Teine oli Organicup, no hädaga talutav, aga mulle üsna sobimatu. U 8 korral 10st ei avane korralikult, lekib ja eemaldamine on minu jaoks valus ja ei, ma küll seda puhtalt kätte ei saa. Ja nüüd siis viimane, Vagisani SafeCup. Jehuu, pehme, avaneb iga kord, eemalsub ilma suurema jamata. Sorry, aga Organicup on sellega võrreldes suht kirvetöö. Ega ma ei tea ju, vbl on olemas ka SafeCupist veelgi paremaid tooteid, aga mul tõesti ei ole soovi neid kokku osta rohkem. No mis teen nende kahe esimesega, see pole toode, mida saaks teisele ringile anda kellelegi. Ma olen juba nii vana ka, et ei jõua tasa teha enam oma ökoloogilist jalajälge, kui muudkui uusi silikoonist jubinaid ostan, enne lähevad munasarjad pensionile.

  VastaKustuta
 9. Mina olen oma topsikuga väga rahul, kasutuses juba mitmendat aastat. Tugeva voolusega tuli alguses mõned korrad lekkimist ette, aga siis ei osanud veel mahtu arvestada ja sellist .. raskustunnet? ära tunda, millal anum täis saab. Nüüd tunnen topsikut ja oma kehagi paremini, topsi sisestamine ja välja võtmine on käkitegu. Otsisin praegu, mis firma oma see on, aga täpselt sellist ei leiagi. Vist FairSquared Looduspere poest, aga nüüd on neil värvilised mudelid, tollal oli ainult läbipaistev ja ühes suuruses. Hea meel on näha, et valik on nii laiaks muutunud!

  VastaKustuta
 10. Mina olen juba 20 aastat ainult WC-paberit kasutanud, rullin selle tampooniks. Äärmiselt mugav. sest kasutatud paberi saab potist veega alla lasta aga seda peab alati kontrollima, et kas ikka läks veega alla, sest mõnikord ei lähe, kuna veres on hapniku, siis olen potti niisama paberit veel juurde lisanud ja uuesti vett tõmmanud. Menstruatsiooni teisel päeval on vaja lihtsalt tihedamini WC-s käia ja püksikutesse ka natuke paberit panna, nii igaks juhuks, kui peaks natuke lekkima aga siiani pole ma pidanud veel kordagi piinlikust tundma st pole olnud avalikus kohas lekkimist, sest üldiselt on ikka võimalik igalpool wc-s käia :).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oi, aga kas see tselluloositükikesi sinu sisse jäta?

   Kustuta
 11. Olen kindlasti üle kümne aasta kasutanud, pigem 15 aastat. Koguaeg on olnud üks ja sama mooncup ja ei näita mingeid väsimuse jälgi. Samas on väiksevõitu mahutavusega. Päevade esimestel öödel on ette tulnud lekkimisi. On kindlasti parema suurusega topsikuid olemas.

  VastaKustuta
 12. Üritasin ka kuutopsikut kasutada kuid, peale mitmeid proovimisi oli ikkagi ebamugav, tundsin kui see sees oli ja eemaldamine oli tihti valus. Olen nüüd paar kuud proovinud nixitit ja olen väga rahul. Pehme, mugav, ei tunne seda üldse. Paigaldamisega on harjutamist ja praegu kasutan koos lekkekindlate aluspükstega. Igaljuhul olen positiivselt meelestatud edasi kasutama ja proovima.

  VastaKustuta
 13. Mul võttis ka aega enne kui otsustasin proovida ja u pool aastat tagasi. Tegin ikka eeltööd ka. Erinevate kuutopsikute võrdluseks on lausa oma netilehekülg: https://putacupinit.com Saad teha testi, milline oleks sinule sobivam. Kuidas paigaldada, erinevad mured, nipid, topsikute mõõdud, materjalid, kõik on välja toodud.
  Ma uurisin sealt, enne kui ostsin Lunette oma. Väga mugav, tugeva voolusega päevadel tühjendan u 4-5h tagant, hiljem harvem. Alguses oli veidi pusimist ja katsetamist, et kas avanes ilusti ja on vaakumis. Lekkeid pole olnud, aga peaksin endale vist pikema variandi sebima, sest vahel on veidi keerulisem seda eemaldada, kuna pikema aja peale tõuseb see minu kehas kõrgemale. Muidu olen rahul ja jään seda kasutama. Väike, mugav, diskreetne ja korduvkasutatav, ei pea mingeid varusid endaga kaasas kandma.

  VastaKustuta
 14. Tere! Mul on selle kohta küsimus. Kuidas sellega hakkama saada avalikus tualetis? Mul töö juures on ainult selline kabiinidega ja ühiskraanikausiga? Seda anumat peaks ju kuidagi loputama pärast tühjendamist või kuidas?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jah, peab peale kasutamist loputama. Kuna topsik võib olla sees 12h, siis ma proovin sättida nii, et tühjendan seda ainuüksi kodus. See on nii pikk aeg, et ma ei ole veel jõudnud sellisesse olukorda, et pole selle ajaga leidnud privaatset tualettruumi.

   Kustuta

Postita kommentaar