KUIDAS TÖÖTAB ECOEGG JA KAS SINU KODUSKI PEAKS SEE OLEMAS OLEMA

Mitmes rohelist elu toetavas ja suunavas kaupluses, näiteks Heverenis, on müügil selline asjapulk nagu Ecoegg pesumuna. Kuna seda reklaamitakse siin-seal kui innovaatilist keskkonnasõbralikku lahendust, siis otsustasin ka mina järgi uurida, millega täpselt tegu. 

Pesumuna maksab näiteks eelpoolnimetatud Heveren veebipoes 12.95€. Selles komplektis on nii muna, kui ka graanulid muna täitmiseks. Selle kogu kupatusega saab pesu pesta umbes 70 korda. Muidugimõista müüakse ka erinevaid sisutäiteid ja muna ennast iga kord uuesti ostma ei pea. Näiteks mina tellisin endale jasmiinilõhnalised graanulid ning nendega saab pesta ligi 50 korda (pakk maksab 7.59€). 

Oma Ecoegg muna olen ma testinud paar kuud, saanud sellega päris heaks sõbraks, mistõttu oskan ma selle kohta ka nüüd täieõigusliku kasutajana arvamust avaldada. 

Mina, kui suur nullkulu-kriitik, olen muidugi üpriski skeptiline tarbija. Mulle jäi juba pikalt see munakene sotsiaalmeedias silma ning eks ma siiani usun, et see on natuke ülemäära kiitust saanud kui kohe eriti innovaatiline rohetoode. Ent, ent, ent! Võrreldes kõige tavalisema igas väiksemaski poes müügil oleva pesuvahendiga, on see asjapulk igati rohelisem valik. Iga vanaema, üksi elav kahekümneaastane noormees ja mu naabrinaine võiks seda kasutada. Mitte võiks, vaid isegi peaks!

Peamine Ecoeggi pluss on see, et pesupesija ei raiska pesuvahendit, see on alati fikseeritud kogus. Lisaks sellele hoiab Ecoeggi sõber kokku plastpakendites. Muna eeldatav eluiga on vähemalt kümme aastat, väike kotitäis pallikesi kestab ligikaudu 50 pesukorda. Mina ise, vana laisk vorst, olen ääretult tänulik, et pesumunaga toimetamine on hõlbus. Tuleb see panna vaid koos pesuga masinasse, ning pärast koos pesuga välja võtta. Ei ole tarvis mõelda kui palju doseerida pesuvahendit ning loputusvedelikku. Pesu hulka ei pea lisama ka pesupalle, mis riided kohevana hoiavad, kuna munal on ka see funktsioon. 

Mulle meeldib pesumuna puhul ka see, et pesumuna on taaskordne hea näide sellest, kuidas pole ühe toote puhul transporditud vett ühest maakera otsast teise. Enamik minu kodupuhastustoodetest ning ilu- ja kehatoodetest on tahked. See tähendab seda, et alles toote kasutuskohas lisatakse sellele vett. Minu jaoks on see täiesti absurdne liigutada vett, mida on meie planeedil küll ja enam, ühest kohast teise. Mina ei viitsi oma Lasnamäe neljateistkümnenda korruse korterisse viieliitrist pesuvahendit iga kuu tassida. Tänan ei, ma naudin oma kergeid ostukotte ja ökoloogilisemat jalajälge. 

Oma pesumunale ei saa ma midagi ette heita, kuna pesu saab kenasti  puhtaks ja lõhnab meeldivalt. Üks minu suurimaid hirme Ecoeggi kasutades oli see, et lõhnastatud kuulikesed jätavad mu riietele tugeva sünteetilise lillelõhna. Täiesti üllataval, positiivselt üllataval kombel, on pesul vaid imeõrn pesuvahendi lõhn küljes. Kniks ja kraaps, aitäh, olen väga rahul!

Aga mida pesumuna puhul kurta? Milliseid soovitusi ma annaksin ettevõtte tootedisainimeeskonnale? Mulle meeldiks, kui muna ise oleks muust materjalist kui plastik. Ka ettevõttelt endalt sooviksin, kui nüüd juba ettepanekute väljaladumiseks läks, rohkem läbipaistvust. Kahjuks mulle kui lihtsalt koduperenaisest tarbijale ei ütle koostisosade nimekirjas 5-15% anioonsed pindaktiivsed ained ja 15–30% mitteioonsed pindaktiivsed ained mitte midagi.... Ka ökolitsentsmärgiseid jään ootama! 

Muidugi saaks igat toodet muuta aina rohelisemaks ja rohelisemaks, ning tulebki astuda üks samm korraga. Jäägem nüüd aga ootama, et Ecoegg oma kontseptsiooni poolest sööks välja meie seni üldlevinud pesuvahendite vajakajäämised. Aitab pesuvahendi raiskamisest! Küllalt juba suurtest ühekordsetest plastpakenditest!


Ecoeggi plussid:

- pesumuna kestab 10 aastat, üks pakitäis pallikesi u 50 pesukorda

- hoiad kokku plastpakendite koguses

- pesuvahend ja -loputusvahend on kompaktselt ühes tootes koos

- pesuvahendi doseerimine on fikseeritud, sa ei saa pesuvahendit ega pesuloputusvahendit raisata

- pesu on kohevam, kuna muna liigub masinas ringi

- ettevõtte väitel sobib pesuvahend ka tundlikule nahale ja allergikutele

- pesupesemine on odav,  üks masinatäis maksab keskmiselt 0.16€


ja Ecoeggi miinused:

- masin on mürarikkam, kuna muna koliseb trumlis ringi

- pesumuna saab kasutada kuni 60 kraadise temperatuuriga, üle selle on tarvis teist pesuvahendit kasutada

- tootel puuduvad üldtunnustatud ökolitsentsmärgised

- ettevõtte väited tootel, kodulehel ja muudel infokandjatel üldsõnalised, võiks olla rohkem läbipaistvust

Kommentaarid