PLASTIST PESAVaata hästi hoolega seda fotot. Mida sa näed? Mina näen oma igapäevasel koduteel sellist vaatepilti. Nimelt hakkas paar päeva tagasi linnuema omale Londoni kesklinnas kanali äärde pesa valmistama. Esmalt korjas lind kokku oksarisu ja taimelehti. Üsna peatselt aga tõi ta koduehituseks ka seda inimtekkelist kraami, mis kas juhuse või lolluse tõttu vette satub. Kogu see valge sodi, mis pesast paistab, on kas kilekotiribad, pesukaitsmed, toidupakendid või muu selline. Õudne, kas pole?

Säärased fotod ei ringle ainult sotsiaalmeedias, neid ning nendest veelgi hullemaid kohtab PÄRIS elus ka. Masendav, kas pole? Inimestel, kaasa arvatud minul endal, on nii lihtne eeldada, et minu koduõuel mesilased ei sure, katusel istuval linnul pole haavlikuule seedimissüsteemis või lähedalasuvas jõeorus koprad plastämbritest tammesid ei ehita. Kahjuks on aga nii, et kõik need asjad toimuvad igal pool. Kurb ja samal ajal asjaolu leevendav on aga see, et kõik see kahju loodusele on välditav ja parandatav - jäta pakend poodi, elimineeri ühekordsed tooted oma elust ja korja õues käies maast prügi üles (isegi kui sina seda maha ei visanud). 

Kommentaarid

 1. UK-s ongi üsna kehv lugu selle prügimajandusega. Tihti on pööraselt keeruline linnaski leida prügikasti, sest neid on vähe ja ilmselt seepärast, et kardetakse, et keegi paneb neisse pommi. Aga minu meelest võiksid siis läbipaistvad prügikastid olla.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hea mõte. Pariisis ju pea kõik prügikastid läbipasitvad.

   Pommiteema on jah päris karm siin. Eile käsin ühes kaasaaegses kunstimuuseumis ja seal oli IGA installatsiooni kõrval turvamees. Kui tahtsid mõne teose sisse minna, palusid nad et jätaksid koti installatsiooni kõrvale põrandale.

   Kustuta
  2. Ma vaidleks vastu. Ma Sotimaa ja Wales-i kohta ei tea, aga Inglismaal ei ole küll prügimajandusega nüüd nii kehv lugu. Eestiga ei saa muidugi võrrelda, aga Eestis ju ei ela ka 60 miljonit inimest!
   Londonis on jah vähe avalike prügikaste ja seda mitte ainult terroriohu pärast, vaid ka sellepärast, et vältida ebaseaduslikku prügi (illegal dumping) ja rottide levimist. Teatud kohtades kasutatakse ka läbipaistvaid prügikotte. Samas eraisikud üle Inglismaa (kaasaarvatud London) PEAVAD juba aastaid oma prügi väga hoolikalt sorteerima (taaskasutav, toidujäätmed ja tavaprügiks + aiajäätmed nende puhul kes aeda omavad) ja see sorteeritud prügi korjatakse iganädalaselt su ukse eest kokku. Valesti äravisatud prügi eest võid trahvi saada.
   Vanasti, kui kasutati vaid musti prügikotte oli asi palju hullem, sest ööseks tänavale jäetud kilekotid rebiti tihti rebaste ja teiste loomade poolt lõhki ja see vaatepilt ei olnud just kõige ilusam. Nüüd kui kõigil on kasutusel vastavad kinnised konteinerid erineva prügi jaoks on asi ikka kordadest puhtam ja organiseeritud. Siin üks leht kus üks mees on pildistanud erinevate maakondade ja linnaosade pürgikaste :)
   http://govbins.uk

   Aga eks see olene ka palju mis piirkonnas sa elad või ringi liigud. Kui elad kohas kus inimesed hoolivad oma ümbruskonnast ja kogukonnast, siis ei leia sa seal ka niisama kuskil prügi maas vedelemas, samas on loomulikult Inglismaal palju ka selliseid piirkondi kus prügi lendabki igapäevaselt oma tahaaeda või maha vaatamata sellele, et prügikastid on täitsa olemas.

   Keskkonda kaitsma kutsuvat infot aga jagatakse siin pidevalt ja sellest räägitakse tihti. Ka koolide õppeprogrammides kajastatakse seda teemat väga laialdaselt ja juba väga varajasest east peale (mitte alles keskkooli õpilatele, vaid juba 4-5 aastastest lastest alates) ja see kajastamine ei tähenda kuivi ja igavaid loenguid, vaid lapsed pannakse sel teemal mõtlema ja tegutsema. Meie lapse koolis on tehtud nii fantastilis asju kekskonna kaitse ja taaskasutamise teemadel, et ma pidevalt ahhetan ja ohhetan ning tahaks isegi nendega koos kõiki neid asju teha :)

   Kustuta
  3. Majas kus mina elan on vastav kast sorteerimiseks olemas (mitte biojäätmed), aga keegi ei sorteeri. Kõik läheb enamasti üldprügisse, ainult suuri pappkaste olen näinud eraldi panduna.

   Kustuta
  4. Jah, aga üks maja või linnaosa või London ise ei ole ju terve Inglismaa või UK.

   Kustuta

Postita kommentaar