NULLKULU

Nullkulu ehk zero waste on mõttelaad, mille eesmärk on vältida prügi tekkimist. Peaidee on jätkusuutlikkus terves tarbimisahelas võttes vaatluse alla kogu süsteemi. Nullkulu on oluline, kuna prügi puhul on tegemist enamasti raisatud ressursiga - suur osa igapäevatoodetest on lühikese elueaga, seisame tihti silmitsi toodete ülepakendamisega jne.

Kuidas alustada?

Kõige rohkem tekib inimesel kodustes oludes toiduainete pakendeid. Esimene samm peaks kindlasti olema oma jäätmete sorteerimine. Kas sinu majal on olemas vastavad konteinerid? Kas seaduse järgi peaksid need olema? Kõikidele sinu küsimustele, kuhu viia vana telekas või klaaspakend, saad vastuse näiteks kuhuviia.ee leheküljelt.

Teine samm on kauba ostlemine pakendita või minimaalse ümbrisega. Nullkuluelu põhiliseks märksõnaks ongi oma kotiga ostmine. See tähendab seda, et kuivainete, pähklite, maiustuste, puuviljade, aedviljade, keha- ja koduhooldustoodete ostmine käib ilma ühekordse pakendita. Hea abiline on Zero Waste Europe kaart, mis on mõeldud nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka täiendamiseks:


Kolmas samm on vähendada oma olmejäätmete hulka valides tooted, mis on mõeldud kauemaks kasutamiseks kui üks kord. Üleüldse on pea kõigil ühekordsetel toodetel olemas alternatiiv. Näiteks kohvitops asendada termosega, majapidamispaber rätikuga jne. Sa ju näed, mida sa oma prügikasti viskad ja kui kiiresti see täitub.

Kui oluline on jõuda absoluutse nullini? Nullkulu on alati eesmärk, aga ei tasuks ideaalide tõttu juuksekarva lõhki ajada. Igas Eestimaa nurgas ei ole kauplust, kust saab pakendivabalt seda teist ja kolmandat. Pealegi peab ju keskkonnateadlik elamine praktiline olema. Kindlasti tahaksin rõhutada seda, et ei tasu üle mõelda. Statistika näitab, et vähese sissetulekuga inimesel on madalam ökoloogiline jalajälg kui suurema sissetulekuga. Samuti ka seda, et tihtilugu inimesed arvavad, et nad käituvad keskkonnasõbralikult, ent tulemused on vastupidised. Kirjutasin sellest huvitavast olukorrast ka postituses Tegelikult pole vahet kui ökolt sa käitud.

Esmapilgul näeb kõik keeruline. Mina olen võtnud seda teekonda rahulikult, toode toote haaval. Võiks öelda, et olen nullkululise elu poole püüelnud aastast 2013, aga iga päev õpin ma lisa juurde.