NULLKULU


Mida nullkulu tähendab?

Nullkulu ehk zero waste on mõttelaad ja 21. sajandi disainprintsiip. See kaasab ümber- ja taaskasutamist, ent võtab vaatluse alla siiski kogu tarbimissüsteemi. Nullkulu tugineb nulltolerantsil prügi suhtes. Tegemist pole pelgalt jäätmemajandusega vaid eeltööga disainida ja hallata tooteid-protsesse, et süstemaatiliselt vältida ja elimineerida praegust jäätmetolereerivat suhtumist. Mõtteviis on teadlik sellest, et 100% jäätmevaba eluvormi globaalsel tasandil ei ole võimalik saavutada. Nullkulu põhimõtetega süsteem vajab tugevat kaasatust primaarselt tööstuselt ja riigilt. Individuaali panus ehk tarbijavastutuse võtmine on seesuguse süsteemi puhul eranditult vajalik, kuna tarbimisahelas on kõik omavahel tugevasti seotud ja mõjutuses.

Miks on nullkulu ehk zero waste oluline?

Väga paljudel igapäevastel toodetel on tarbija käe all tihtilugu lühike eluiga, küll aga mitme inimpõlve pikkune afterlife. Inimestel on üldse väga huvitav suhe prügiga, mille kõrvaltvaataja ma olen juhtunud olema. Näiteks minu lapsepõlvekodu läheduses on vana prügila, mitu illegaalset prügiladestuskohta, üks sulgemata karjäär. Olen üles kasvanud tehiskeskkonnas ja prügi on olnud osa sellest. Omaette elama asudes juhtus ka mu köögiaken olevat vaatega kortermaja pürgikonteineritele. Nägin millise rütmiga inimesed konteinerite juures käivad, mida sinna pannakse, kes seal käib, kui kaua, miks. Ei olnud ka üllatav, kui ühel päeval viskas üks mees viienda korruse aknast oma nädala jagu prügi tänavale. Karjus järele ka veel midagi. Prügil on halb maine, kuigi tegemist on ju mahavisatud ressursiga. Pealegi ei saa me lõpmatult oma kraami maa alla peita.

Kuidas alustada nullkululise eluga?

Kõige rohkem tekib inimesel kodustes oludes toiduainete pakendeid. Esimene samm peaks kindlasti olema oma jäätmete sorteerimine - eraldi pakend, biojääde, paber, taara. Kas sinu majal on olemas vastavad konteinerid? Kas seaduse järgi peaksid need olema? Kõikidele sinu küsimustele, kuhu viia vana telekas või klaaspakend, saad vastuse kuhuviia.ee leheküljelt.

Teine samm on kauba ostlemine pakendita või minimaalse ümbrisega. Nullkuluelu põhiliseks märksõnaks ongi oma kotiga ostmine. See tähendab seda, et kuivainete, pähklite, maiustuste, puuviljade, aedviljade, keha- ja koduhooldustoodete ostmine käib ilma ühekordse pakendita.

Kolmas samm on vähendada oma olmejäätmete hulka valides tooted, mis on mõeldud kauemaks kasutamiseks kui üks kord. Üleüldse on pea kõigil ühekordsetel toodetel olemas alternatiiv. Näiteks kohvitops asemdada termosega, majapidamispaber rätikuga jne. Sa ju näed, mida sa oma prügikasti viskad ja kui kiiresti see täitub.

Kui oluline on jõuda reaalselt null kuluni?

Nullkulu on alati eesmärk, aga ei tasuks ideaalide tõttu juuksekarva lõhki ajada. Igas Eestimaa nurgas ei ole kauplust, kust saab pakendivabalt seda teist ja kolmandat. Pealegi peab ju keskkonnateadlik elamine praktiline olema. Kindlasti tahaksin rõhutada seda, et ei tasu üle mõelda. Statistika näitab, et vähese sissetulekuga inimesel on madalam ökoloogiline jalajälg kui suurema sissetulekuga. Samuti ka seda, et tihtilugu inimesed arvavad, et nad käituvad keskkonnasõbralikult, ent tulemused on vastupidised. Kirjutasin sellest huvitavast olukorrast ka postituses Tegelikult pole vahet kui ökolt sa käitud.

See näib ju nii raske!

Esmapilgul näeb kõik keeruline. Mina olen võtnud seda teekonda rahulikult, toode toote haaval. Võiks öelda, et olen nullkululise elu poole püüelnud aastast 2013, aga iga päev õpin ma lisa juurde.

Nimekiri kauplustest, kohvikutest ja muudest kohtadest, kust saab osta oma pakendiga kaupa. Võid julgelt täiendada - SIIN

Räägi mulle veel!

Jah, muidugi! Võid üle vaadata kõik minu nullkulu teemadel kirjutatud postitused siit. Pealegi meeldib mulle alati lobiseda keskkonnateemadel - saada mulle sõnum või lähme kohvile! Minu tegemisi saad jälgida Facebookis ja Instagramis. Mul on ka üles pandud tagasihoidlik epood nullkululiste toodetega: bento kotid, hambaharjad, nõudepesunuustikud jne. Võtan vastu ka eritellimusi tekstiiltoodete osas. Lisaks käin aeg-ajalt suurematele seltskondadele nullkulust ja keskkonnateadlikust elamisest rääkimas, hiljuti näiteks Tallinn Music Weekil.

Ja muide,  sel aastal sain ka Eesti Blogiauhindadel arvamusblogi kategoorias II koha! 

Populaarsed postitused